עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

משרד התחבורה מאשר את נמל התעלה

הגדל

משרד התחבורה אישר להמשיך את בדיקת היתכנות הקמת נמל התעלה באילת כחלק מפרויקט השער הדרומי

חברת נמלי ישראל (חנ"י) תבצע בדיקות גיאו-פיזיות

 

לאחר שאישר הקבינט החברתי- כלכלי לפני כחצי שנה, הצעת החלטה של שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, לבצע קידוחים לבדיקות קרקע לטובת בדיקת ההיתכנות של הקמת נמל תעלה באילת, כחלק מפרויקט השער הדרומי, אישר מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי יציאה לשלב נוסף בקידום נמל התעלה ולהתחיל בבדיקות הגיאו - פיזיות לאורך תוואי נמל התעלה. כך סוכם בפגישה שהתקיימה, בשבוע שעבר במשרד התחבורה, בה השתתפו ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי וסגנו וממלא מקומו, אלי לנקרי. ביצוע העבודה כמו בשלב הראשון הוטל על חברת נמלי ישראל (חנ"י).

 

פרויקט "השער הדרומי" הנו תכנית להעתקת הפעילות הנמלית מאזור החוף הדרומי לצפונה של העיר, תוך ניצול המיקום האסטרטגי של העיר ומינוף השטח המתפנה לטובת חיזוקה הכלכלי. התכנית כוללת הקמת מרכז תחבורה, לוגיסטיקה וסחר בינלאומי בצפונה של העיר הכולל: נמל ימי חדש, גדול ומודרני אשר ייבנה בקצה תעלה באורך 5 ק"מ, שדה תעופה בינלאומי שיוקם באזור תמנע כמתוכנן וכן השלמת מסילת הרכבת מנחל צין לאילת וחיבורה לנמל הימי והאווירי.

 

במסגרת התכנית תכרה, כאמור תעלה מהחוף המזרחי של העיר אילת, צפונה, באורך של 4-6.5 קילומטרים מהחוף וברוחב של כ- 150-250 מטרים, לאורך הגבול עם ירדן.

 

כזכור, בחודש מרץ 2012 פרסם משרד התחבורה בשיתוף חברת נמלי ישראל בקשה לקבלת מידע בינלאומי (RFI) להקמת נמל התעלה באילת. פרסום ה-RFI איפשר לקבל מסמכי מידע מגופים רלוונטיים, בעלי ידע וניסיון בעולם, שיוכלו לסייע בתהליך בחינת ההיתכנות הפיזית והכלכלית של הפרויקט, וכן בקבלת מידע על מימוש פרויקטים דומים בעולם. ה- RFI הצליח מאד ו- 9 חברות בינלאומיות העבירו את דעתם המפורטת לגבי הפרויקט במכלול נושאים ולרוב תמכו תמיכה רחבה

בהיתכנות הפרויקט, בנחיצותו ובחשיבותו.

 

שר התחבורה ציין כי הפרויקט צפוי ליצור למעלה מ-5,000 מקומות עבודה חדשים עבור תושבי העיר אילת והסביבה. "המיזם יהפוך את העיר אילת לנכס לאומי ואסטרטגי, יביא לשגשוג כלכלי בדרומה של המדינה, ויהווה פתרון לעומס ולצפיפות בנמלי חיפה ואשדוד", אמר כץ.

 

למותר לציין, כי פרויקט "השער הדרומי" מתווסף לפרויקטים נוספים המקודמים על ידי משרד התחבורה עבור העיר אילת, ביניהם שדה התעופה תמנע, מסילת הרכבת לאילת והרחבת כביש הערבה.

כאמור, לאור הצלחת קידוחי הניסיון, אשר ביצעה חברת נמלי ישראל בתוואי נמל התעלה והצלחת ה- RFI הבינלאומי הוחלט, להתקדם צעד נוסף קדימה ולהטיל על חברת נמלי ישראל לבצע בדיקות גיאו-פיזיות לנמל התעלה.

"מדובר בהחלטה חשובה מאד אשר מקדמת אותנו בצעד חשוב נוסף אל עבר האפשרות לבצע את הפרויקט, אשר יכול לשנות את פניה של אילת ולהביא לצמיחתה ולשגשוגה של העיר" ציין סגן ראש העירייה. החזון אותו מוביל ראש העירייה הינו ביסוס אילת כעיר בת 150 אלף תושבים עד שנת 2030 באמצעות תכנית "השער הדרומי". העתקת הפעילות הנמלית לצפונה של העיר ושחרור הקרקעות ברצועת החוף הדרומית תאפשר פיתוחה של אילת כעיר תיירות בינלאומית עם 30,000 חדרי מלון, פארק אטרקציות גדול, מרכז כנסים וקונגרסים ועוד.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד