עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

הרכבת לאילת קרובה מתמיד

22/07/2013
הרכבת לאילת קרובה מתמיד (הגדל)

הרכבת לאילת קרובה מתמיד

נבחנות שתי חלופות לתחנה סופית של הרכבת באילת

בהתאם לקידום התכנון ולקראת הפקדת תוכנית מסילת הרכבת לאילת, התקיימה בשבוע שעבר, פגישה להצגת החלופות למיקומה של תחנת הנוסעים באילת כולל הצגת התקדמות התכנון והתהליך הסטטוטורי של קו הרכבת לאילת.

 

בדיון נכחו ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, מנכ"ל העירייה – פיליפ אזרד, מהנדס העיר- יוחאי אברני, נציג חברת נתיבי ישראל - רונן מוסינזון, אדריכל התחנה - אלי ארמון, מנהלי הפרויקט מטעם חברת "דנה הנדסה"- דן הולצמן ועוזי כהן, וראש מנהלת הפרויקט  - דן גרונר.

 

אדריכל תחנת הרכבת אילת - אלי ארמון, הציג בפני הגורמים את שתי החלופות לתחנת הרכבת באילת, אשר נדונות בוועדה המחוזית, האחת – מצפון לטרמינל שדה התעופה הקיים, שכידוע אמור להתפנות עם הקמתו של שדה התעופה הבינלאומי החדש והשנייה – בכניסה לעיר, סמוך לגן הבוטני. למעשה, אשרה הוועדה המחוזית את מיקומה של התחנה לפי החלופה הראשונה, אך כגיבוי, במידה ויתברר שהסיכונים הסיסמיים משמעותיים, אושר גם מיקום חליפי לפי האפשרות השנייה.

 

חלופה א' מתייחסת להקמת תחנה חדשה מצפון לטרמינל שדה התעופה הקיים וכוללת נתיבי פיזור תחבורתיים לכיוון העיר ולכיוון אזור התיירות בנפרד, כדי לצמצם את עומס התחבורה באזור. זאת לצד מרחבי המתנה מרווחים וממוזגים לנוחיות הנוסעים. יתרונותיה העיקריים של חלופה זאת הם המרכזיות והקרבה לעיר ולאזורי התיירות, תייר אשר יגיע באמצעות הרכבת ימצא את עצמו במרכז ההתרחשות העירונית והתיירותית. החיסרון העיקרי של חלופה זאת, אשר נבדק בימים אלו באמצעות צוות מיוחד, הוא הפעילות הסיסמוגרפית באזור. חלופה ב' מתייחסת להקמת טרמינל נוסעים בכניסה לעיר סמוך לגן הבוטני, בדמות מרפסת הצופה לעיר ולמפרץ. יתרונותיה העיקריים של חלופה זאת הן בעיקר בהיבטי ההקמה (שטח שיהיה קל לעבוד בו ללא הפרעה למהלך החיים בעיר), עלויות הקמה נמוכות יחסית (ללא בצוע חצייה תת קרקעית של כביש 90, והקמת תוואי מסילות לאורכו ), אזור ללא עומס תחבורתי ורגישות סיסמוגרפית, נמוכה. החסרונות של  חלופה זאת הן בעיקר מידת המרכזיות של התחנה וקרבתה לעיר ולאזורי התיירות.

 

החלופות שנבחנו כללו התייחסות להתפתחותה של העיר אילת בשנים הבאות, להיבטים הסיסמוגרפיים, ההיבטים התחבורתיים וכמובן הטופוגרפיים והנופיים שבאזורינו. החברה המנהלת את הפרויקט בקטע יטבתה – אילת, "דנה הנדסה בע"מ", התייחסה בין היתר לכך שבכל מופע רכבת ירדו ויעלו כ- 1,000 איש ויש לכך השלכות משמעותיות על האזור הנבחר. על פי הנתונים שהציג האדריכל בתקופות שיא מדובר במעל 20,000 איש ביום, אשר יעברו בטרמינל האמור ובסביבתו.

 

ראש העירייה ביקש מאדריכל התחנה להיפגש עם מתכנן תכנית המתאר העירונית ועם מהנדס העיר להמשך התיאומים ובדיקות הנדרשות.

 

כידוע, תכנון קו הרכבת לאילת מקודם על ידי חברת 'נתיבי ישראל', בהתאם להחלטת ממשלה. שישה משרדי תכנון, פעלו במקביל , כל אחד על קטע מסילה של עשרות קילומטרים, במטרה להגיע לשלב הפקדת התכנית. תוואי מסילת הנוסעים לאילת יהיה באורך של כ- 222 ק"מ ואילו מסלול רכבות המשא יהיה באורך של כ- 260 ק"מ. על פי התכנון, יאפשר הקו נסיעת רכבות נוסעים במהירות גבוהה במיוחד וכן נסיעת רכבות משא. לאורכו של הקו יוקמו 5 תחנות נוסעים, 8 תחנות תפעוליות וארבעה מסופי מטען. על סמך בדיקות מקצועיות, נקבע כי תחנות הנוסעים תהיינה בבאר שבע, דימונה, ספיר, קטורה, שדה התעופה רמון ואילת.

 

תכנון טרמינל הנוסעים באילת מהווה עוד נדבך חשוב בפרויקט הרכבת לאילת, אשר מתקדם בקצב מרשים. רק לפני מספר חודשים אישרה המועצה  הארצית לתכנון ולבנייה את תוואי הרכבת לאילת וניתן לומר שמאז הפרויקט נמצא על המסלול המהיר לאילת. ראש העירייה, אשר נכח באותו דיון במועצה  הארצית לתכנון ולבנייה חזר עם הבשורה והדגיש "הרכבת היא חוליה מרכזית בהגשמת החזון של אילת להיות מטרופולין משגשג של 150 אלף תושבים, שיהווה מנוע צמיחה למשק הישראלי כולו. הרכבת תאפשר לנמל אילת להגדיל פי 4 ויותר את היקף המטענים העוברים דרך ים סוף אל הים התיכון". ראש העירייה הוסיף וציין, כי לאישור תוואי הרכבת לאילת משמעות היסטורית חשובה לעיר אילת, לתושביה ולאורחיה שכן הקמת רכבת תשנה את פני העיר. "הנחת מסילת רכבת לאילת היא חלק מהתוכנית האסטרטגית של הנהגת העירייה וממשלת ישראל אשר רואה את תוכנית השער הדרומי כתוכנית מכוננת שיישומה יוביל לפריחתה ושגשוגה של העיר אילת" ציין ראש העירייה".

 

מעבר ליתרונות הכלכליים, הבטיחותיים והסביבתיים של הפרויקט, מדובר במיזם בעל חשיבות אסטרטגית ולאומית רבה, שישמש חיבור מסילתי בין הים האדום לים התיכון ויאפשר מעבר סחורות בין אסיה לאירופה. תכנית זו תתרום למדינת ישראל בחיזוק קשרי המסחר ברמה הבינלאומית.
חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד