עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

"שונית אילת מדברת"

20/08/2013
"שונית אילת מדברת" (הגדל)

"שונית אילת מדברת"

 

צילום שארך שנתיים, 150 צלילות וכ- 1,000 שעות עריכה הושקעו בהפקת סרטו התת – ימי של יוצר הסרטים עטור הפרסים, צביקה (זיגי) לבנת, "שונית אילת מדברת". סרטון הסברה לשימור שונית האלמוגים במפרץ אילת, שהופק במימון משותף של המשרד להגנת הסביבה, משרד התיירות, משרד התרבות והספורט באמצעות רשות הצלילה הספורטיבית, עיריית אילת, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המצפה התת–ימי, המכון הבינאוניברסיטאי הימי באילת וריף הדולפינים.

 

מי שהוביל את הפעולה זו היחידה לאיכות הסביבה אילת – חבל אילות, הפועלת ומקדמת מגוון רחב של נושאים סביבתיים, החל מחינוך סביבתי וכלה בפעולות רחבות לשמירה על איכות הסביבה בכלל ושמירה על מפרץ אילת בפרט. סרטון ההסברה שצולם בתוך השונית ודובב על ידי מיטב אמני ישראל, יוקרן בהקרנת בכורה בפסטיבל הג'אז הבינלאומי, שייפתח היום (א') בנמל אילת ויימשך ארבעה ימים (18-21.8.2013).

 

שונית האלמוגים של אילת ממוקמת בחלקו הצפוני של ים סוף, והיא נחשבת כשונית הצפונית בעולם. השונית האילתית, כמו שוניות רבות ברחבי העולם, חשופה לסכנות רבות, בין השאר בגלל התחממות כדור הארץ, דיג בלתי מבוקר, פיתוח מסיבי של אתרי נופש ותיירות, ולא פחות מכך, גם בגלל התנהגות בלתי מתחשבת וחסרת מודעות של בני האדם לרגישותה ולשבריריותה.

 

האתגר העיקרי שעמד בפני יוזמי, יוצרי ומפיקי הסרט הוא שימור יופיין וייחודן של שוניות האלמוגים במפרץ אילת, למעננו ולמען הדורות הבאים אחרינו, באמצעות הקרנת הסרט לקהלים רבים ומגוונים הן באילת והן מחוצה לה! אתגר משמעותי נוסף היה להעביר מסרים ברורים על חשיבות השמירה על הטבע, לצד הצגת יופייה וייחודה של השונית, והצורך להתייחס אליה כאל נכס לאומי נדיר ושברירי. השונית אמנם פגועה מפעולותינו, אך עדיין ניתן לתקן ולשמור על מה שנותר. 

  

למיזם ייחודי וחשוב זה התגייסו אמנים מהשורה הראשונה, ביניהם: אורי גוטליב, איתי שגב, גלית גיאת, דנה דבורין, טל פרידמן, יובל שם טוב, שי אביבי, ננסי ברנדס, שלמה בראבא, אשר העניקו את קולם ותרמו מזמנם לטובת הצלחת המיזם ומטרותיו. לסרט נכתבה מוסיקה מקורית על ידי טל פורר. גם הזמר דויד ד'אור תרם את קולו הנדיר בקטעי ליווי קוליים. 

 

צילום הסרט ארך, כאמור כשנתיים וכלל שעות ארוכות של צפייה והמתנה ל"שחקנים" – הדגים, שלוהקו בעלילה על פי תסריט שנכתב על ידי התסריטאית יעל נצר. הניסיונות "לתפוס" את הדגים המסוימים, בזווית המתאימה, בתאורה הנכונה ובאיכות הצילום הראויה,  חייבו את צביקה לשעות ארוכות של המתנה סבלנית מתחת לפני המים, למארבים ולמיומנות ומקצועיות בצילום תת - ימי. הצילומים בוצעו באתרים רבים במפרץ אילת, בכל שעות היום והלילה, כולל צילומים בגבול עם מצריים, שהיו כרוכים בתיאומים עם הנהלת מסוף טאבה וחיל הים המצרי. הצלילות התקיימו בעומקים של עד 30 מטר, וצולמו במצלמה ענקית השוקלת 40 ק"ג. כאלף שעות עריכה הושקעו בסרט, בעבודת שזירה מתוחכמת ליצירת חוויה אור-קולית ייחודית לצופה.  במהלך הצילום לסרט, תועד העולם התת ימי העכשווי של אילת באופן שלא בוצע עד כה, הן ברמת הצילום והן בכמות החומר המצולם.

 

סרטו האחרון של לבנת עם חיות מדברות שהופק על ידו עבור ממשלת ארה"ב בקריביים, הועלה לאחרונה לאתר החינוכי הבין לאומי של נשיונל ג'יאוגרפיק. לבנת מציין שסרט זה הוא הסרט הטוב ביותר שיצר עד היום, והוא מלא שמחה על כך שהסרט נעשה עבור הים, שבו גילה את אהבתו הגדולה לבעלי החיים ואת מקצועו לעתיד. "זו הרגשה נפלאה לתת חזרה לכדור הארץ בכלל, ולים האדום של אילת בפרט" ציין ליבנת.

 

"שונית אילת מדברת" הוא סרט חווייתי, מרגש ואסתטי, המוגש בצורה קלילה ואלגנטית. שילוב של צילום מרהיב וייחודי במימי מפרץ אילת, תסריט עלילתי שזור בהומור, מוזיקה מקורית שהוקלטה עם מיטב המוזיקאים, ודיבוב של מיטב השחקנים בישראל, אשר הופכים את הצפייה בסרט לחוויה מהנה ומעוררת מחשבה.

 

כאמור, יוקרן הסרט לראשונה, לקהל הרחב בפסטיבל הג'אז, ובהמשך הוא יוצע להקרנה בחברות התעופה הטסות לאילת, במרכזי מידע, בבתי מלון, במועדוני צלילה, במערכת החינוך, בכנסים, פסטיבלים ובכל אמצעי תקשורת שיביע את רצונו לשתף פעולה להעברת המסרים המופיעים בו.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד