עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

ביקור מנכ"ל המשרד להגנת העורף

28/01/2014
ביקור מנכ"ל המשרד להגנת העורף (הגדל)

ביקור מנכ"ל המשרד להגנת העורף

המשרד להגנת העורף העביר לעיר אילת חבילת ציוד לחילוץ והצלה במטרה לסייע לעירייה במתן המענה הראשוני לאירוע חירום

ביום ראשון האחרון (26.1) נפגש ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי עם מנכ"ל המשרד להגנת העורף – ניצב (בדימוס) דן רונן וצוות משרדו. לביקור הצטרף גם נציג משרד הפנים, אלי רגב. במסגרת הדיון שהתקיים בלשכת ראש העירייה, הציגו כל גורמי הביטחון את האתגרים הניצבים בפני העיר ואת דרכי ההתמודדות עם הפערים הקיימים. מנכ"ל המשרד להגנת העורף ציין, כי בכוונתו לפעול על מנת לחזק את העיר אילת ואת מוכנותה לשעת חירום.

בפתח הדיון, התייחס ראש העירייה למצב הביטחוני באזור וציין: "מדיווח האלופים ניתן ללמוד שממשלת ישראל וצה"ל מבינים את חשיבותה האסטרטגית של העיר אילת ופועלים בכל האמצעים להגן על עירנו וכי יש להמשיך ולעשות כן, על מנת להבטיח את שלומם וביטחונם של תושבי העיר ואורחיה". עוד עדכן ראש העירייה את המנכ"ל בדבר הקמת יחידת החילוץ המורכבת ממתנדבים מתושבי ותושבות אילת וכן בדבר הפעולות המתבצעות בשגרה על מנת להיות ערוכים לחירום. ראש העירייה הוסיף כי לאחרונה, אחרי עבודה קשה ומאומצת, נחתם הסכם בין העירייה לבין המשטרה במעמד מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי וראש אגף תכנון במשטרה – ניצב דני חן, שתכליתו קידום בניית בית המשטרה מתקציבי משטרה בסך 90 מיליון ₪. "בניית בית המשטרה תהווה סמן ימני לבניית מתחם חירום כולל, מקביל לכביש העוקף המערבי שיכלול את כולי גופי החירום וההצלה העירוניים" ציין ראש העירייה וביקש את מעורבותו של המנכ"ל בקידום הקמת המתקן החירומי, אשר אושרה על ידי השר להגנת העורף הקודם – מתן וילנאי.

 

המתקן אשר מתוכנן לקום בכביש העוקף במקביל לקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון, יכלול את כל ארגוני החירום: משטרה כולל שירות בתי הסוהר ומשמר הגבול, כיבוי אש, מד"א, מל"ח ונפת אילת. סטיב וייס אשר ליווה בשנים האחרונות את העירייה מטעם המשרד להגנת העורף עדכן, כי הפרויקט כבר הוצג לשר וילנאי טרם עזיבתו, וזה אישר תקציב לתכנון מפורט של הקמת המתקן.

  

מנכ"ל המשרד להגנת העורף ציין, כי בכוונתו לפעול על מנת להשלים את האמצעים הדרושים לטובת ביטחון תושבי העיר ואורחיה. יחד עם זאת, הדגיש המנכ"ל: "חשוב לזכור כי בכל אירוע חירום, הרשות המקומית היא האחראית למתן המענה הראשוני בתחומה והמפתח לתפקוד בחירום הוא מוכנות מוקדמת. הניסיון והתפיסה מדברים על כך שבשעות הראשונות ולעיתים אף בימים הראשונים יהיו אנשי הרשות המגיבים הראשונים לאירוע. בסופת השלגים האחרונה ניהול צוותי החירום בישובים הוכיחו שמדובר בתפיסת הפעלה נכונה". לזאת הוסיף כי: "לאור העובדה כי אילת ממוקמת על השבר הסורי-אפריקאי וכי היא מרוחקת מרחק רב מכל ישוב גדול אחר אנחנו רואים בעיר מקום שצריך לחזק באופן מיוחד".

 

כחלק מתוכנית המשרד להגנת העורף, ומתוך מדיניות השר גלעד ארדן לפתח ברשויות המקומיות את היכולות להעניק את המענה הראשוני לכלל תרחישי החירום השונים, העביר המשרד לעיר אילת עגלה נגררת המכילה ציוד חילוץ והצלה לצוות של 30 איש.  בין הפריטים אותם ניתן למצוא בעגלה: כלי עבודה שונים, אלונקות, פנסים, קסדות, כפפות עבודה, משקפי מגן, מסיכות אבק ומגני אזנים. עוד העניק המשרד לעירייה טלפון לווייני, במטרה לאפשר לקיים עמה קשר רציף במקרה של קריסה והרס תשתיות. בזמן הקרוב, יעביר המשרד להגנת העורף לאילת עגלה נוספת שתכיל תאורת חירום.

 

עוד דובר בדיון על בנייה מחודשת של מרכז הפעלה במטרה להבטיח רציפות תפקודית של הרשות המקומית גם בזמן חירום. בעניין זה אמר רונן: "מרכזי ההפעלה הפזורים ברחבי הארץ נמצאים תחת אחריות המשרד. אנחנו נמצאים בעיצומו של מהלך לשיפור ושדרוג האמצעים. לנוכח הנתונים הנוגעים לעיר אילת, נשאף להעניק עדיפות להקמת מרכז הפעלה חדש לעיר".

 

מפקד משטרת מרחב אילת – נצ"מ קובי כהן,  התייחס אף הוא לדברים וציין כי כל משרדי הממשלה מחויבים לראות באילת מקום ייחודי עם צרכים ומענים מורכבים יותר, הן בשל הריחוק והן בשל הימצאותה באזור סיסמוגרפי רגיש. מנכ"ל העירייה – פיליפ אזרד, ביקש ממנכ"ל המשרד להגנת העורף סיוע בהקמת מחסן חירום, ובהשמשת המקלטים הקיימים כמו גם סיוע בגיוס כוח אדם מקצועי לחירום, המנכ"ל כאמור, אישר את כוונתו לסייע בכך.

בתום הדיון העניק ראש העירייה למנכ"ל המשרד אלבום תמונות של העיר אילת בצירוף הקדשה אישית על נכונותו לסייע לעיר אילת ולתרום למוכנותה והיערכותה למצב חירום. לאחר הדיון סייר המנכ"ל וצוות משרדו בשטח עליו עתיד להיבנות מתקן החירום העירוני.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד