עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

גננים בקהילה מפריחים את השממה

28/04/2014
גננים בקהילה מפריחים את השממה (הגדל)

גננים בקהילה מפריחים את השממה

לצד הגינון הציבורי שמובילה מחלקת גנים ונוף בעירייה ולצד גינות וחממות במוסדות החינוך מובילה בשנים האחרונות, המחלקה לחינוך סביבתי ביחידה האזורית לאיכות הסביבה את תחום הגינון הקהילתי. זה התחיל בקורס גינון עירוני ראשון לקהילה, שנפתח בכיפה האקולוגית בשנת 2007 והתפתח לקבוצה עירונית "גננים בקהילה" שמובילה ביחד עם הגופים העירוניים וילדי השכונות, הקמת גינות קהילתיות בשכונות הוותיקות. בגינות ניתן למצוא פרחים, צמחי תבלין, הרבה צבע ובעיקר שותפות קהילתית מחממת לב.

 

קורס הגינון עסק בסוגים שונים של גינות: אורגניות, קהילתיות, לימודיות ועוד ושילב סיורים לימודיים בגינות שונות בעיר ובחבל אילות. בין היתר יכלו משתתפי הקורס לראות הלכה למעשה גינת תועלת קהילתית, כפי שהיא קיימת בכיפה האקולוגית ומשמשת כמבנה המדגים קיימות בעיר אילת. כעבור כשנה החל מתנ"ס קולייר, בעידודו של מנהל המתנ"ס, אלי גונן ובהובלה של רכז איכות הסביבה דאז, אביאל פיפמן שהשתתף בקורס, להרחיב את התחום. אביאל כחלק מהתהליך של מתנ"ס קולייר הירוק הקים את קבוצת "גננים בקהילה", הפועלת מזה ארבע שנים מתוך מועדון "בשביל הזהב" – מועדון הגמלאים של מתנ"ס קולייר. הקבוצה, מונה כ-25 מתנדבים, נפגשת אחת לשבוע לדיונים, סיורים והרצאות העשרה בנושאי קיימות, גינון עירוני ואיכות הסביבה. בצד המעשי, מיישמים הגננים את הידע שצברו בערוגות ניסיוניות שבנו בעצמם בשטח המתנ"ס וכמובן בגינות הקהילתיות אותם הקמנו השנה.

 

אחת מהגינות שהוקמו בסיוע קבוצת "גננים בקהילה" היא הגינה הקהילתית במרכז לימודי השדה (המל"ש), בשכונת ערבה אופיר. השטח שנבחר ממוקם בגינת המרכז להדרכה של מדריכי החברה להגנת הטבע הפועלים בהדרכות סביבתיות בעיר. השטח היה מוזנח ושומם למעט צמחים ספורים שגדלו פרא וזאת הייתה הזדמנות נפלאה להקמת גינה קהילתית, תועלתית לתפארת, כזאת שהביאה לשיתוף פעולה בין הגננים בקהילה והמדריכים הצעירים לבין קהילה כולה. את הפרויקט הוביל אסף שוורץ, רכז איכות הסביבה של מתנ"ס קולייר בשיתוף עם צוות המל"ש, המחלקה לחינוך סביבתי, מינהלת השכונות הוותיקות בעירייה, פרויקט שיקום שכונות ערבה-אופיר  ומחלקת גנים ונוף בעירייה.


תכנון הגינה גובש יחדיו והבנייה התבססה על כוחות משולבים הכוללת הנחת תשתיות, זריעה ונטיעה של צמחי מאכל נוי ותבלין בשיתוף עם ילדי השכונה. בתום מספר חודשים של עשייה ועבודה קשה, הושלמה המשימה בטקס חניכה במעמד ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, שברך על היוזמה ואת העוסקים במלאכה. רונה שפירא, מנהלת המחלקת לחינוך סביבתי מספרת, כי התחזוקה השוטפת של הגינה מתבצעת בכל שבוע על ידי ילדי השכונה שקיבלו הזדמנות לחוויה חקלאית אמיתית ממש כאן ליד הבית. "יישום התכנית היה חוויה מאתגרת ומלמדת והתוצאות מרגשות מידי יום" ציינה רונה בסיפוק.

 

מתחילת השנה, הספיקה קבוצת "גננים בקהילה", לטפח ולהקים גינות גם במוסדות חינוך בשכונות ערבה ואופיר. באחד הגנים הצליחה יוזמה מבורכת של הגננת, יחד עם הגננים בקהילה וילדי הגן, להפוך שטח שומם לגינת ירק מפוארת. הילדים גם מתקרבים לאדמה וגם נהנים מתוצרת חקלאית.

בבית הספר "אופיר" הוקמה גינת תבלינים בסיוע משלחת מורים מתנדבים מטורונטו, קנדה. במהלך ביקורם בעיר, שיתפו האורחים פעולה עם "השכבה המגובשת" - פרויקט מיוחד של מתנ"ס קולייר שנערך בבית הספר. בבוקר אחד של פעילות משותפת, שודרגה  חלקת ערוגות שדרשה ריענון והתחדשות ונזרעו ירקות מאכל ומגוון צמחי תבלין.

"בגן כרמלה" בהנחיית הגננת אורי שגיא, השתתפו הגננים בקהילה בהקמת גינת ירק לימודית ביחד עם ילדי הגן והמשיכו את השושלת של גינות לימודיות. הגננת אורי שגיא מובילה כמה שנים בעיר גן ירוק וכעת נמצאת בתהליך מתחדש לקראת הסמכה.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד