עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

סיירת נגישות

8/05/2014
סיירת נגישות (הגדל)

סיירת נגישות

לקנות בחנות, לשבת בחוף הים, להשתתף בחוג, לצפות בהופעה, זוהי פעילות ציבורית יום יומית המתקיימת במקום ציבורי, שרובנו לוקחים בה חלק. אך מה קורה כשהיא לא נגישה או מתקיימת במקום לא נגיש? עמותת נגישות ישראל בשיתוף האגף לשירותים חברתיים בעירייה הקימו יחדיו, קבוצת "סיירת נגישות", המורכבת מקבוצת מתנדבים עם מוגבלות וללא מוגבלות, אשר מובילים יחד תהליכים לקידום הנגישות בעיר.

 

20% מהאוכלוסייה הינם אנשים עם מוגבלות כלשהי – נפשית, קוגניטיבית, בשמיעה, בראייה, בניידות ועוד. לעיתים היא קבועה או זמנית, לעיתים נראית אך לרוב היא בלתי נראית. מקום או פעילות שהם נגישים מאפשרים השתלבות של אנשים עם מוגבלות בחברה בכבוד, בשוויון, בנוחות ובמקסימום עצמאות.

 

בשנים האחרונות עברו בכנסת חוקים ותקנות המקדמים ומחייבים שיפור בנגישות, במסגרת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. עמותת נגישות ישראל הפועלת מאז 1999 שמה לה למטרה לקדם את הנגישות בישראל, כדי לשפר את איכות החיים של אנשים עם מוגבלות ובכך לאפשר את השתלבותם בחברה. השנה הרחיבה העמותה את פעילותה והקימה מרחב פעילות באילת ובערבה המקיים פעילות מגוונת: הדרכות עובדים, פעילויות חינוכיות וקהילתיות, יעוץ וליווי נגישות למגזר העסקי, קמפיינים של מודעות והסברה ועוד.

 

במסגרת זו, הקימה העמותה בשיתוף האגף לשירותים חברתיים בעירייה קבוצת "סיירת נגישות", המורכבת מקבוצת מתנדבים עם מוגבלות וללא מוגבלות אשר מובילים יחד תהליכים לקידום הנגישות בעיר. הם לומדים בחברותא על תהליכים וחוקים הקשורים בחוק השוויון לאנשים עם מוגבלות (התשנ"ח- 1998), סוקרים מקומות, נפגשים עם בעלי עסקים, מבקרים במקומות ציבוריים, ומתכננים פרויקטים.

 

אמירה אדרי, מנהלת מחלקת התנדבות באגף לשירותים חברתיים בעירייה מספרת, כי הקבוצה נפגשת מידי שבועיים בימי ראשון במתנ"ס קולייר, ובין לבין יוצאים לסיורים וליוזמות שונות.

 

 

 

מאז החלו לפעול, בחודש ינואר השנה, קיימו חברי הקבוצה סקרי מודעות לנגישות בחמישה עשר מקומות תיירות וביניהם: מוזיאון אילת עירי, ארומה ביג, המצפה התת ימי, פארק הצפרות, חוף הניין ביץ' ועוד. כמו כן, הדריכו בבתי הספר וביום עיון לעובדי עיריית אילת.

 

"בצעדים קטנים אך נחושים, במקצועיות, בחיוך ועם הרבה אהבה נוביל את העיר להיות נגישה יותר עבור אנשים עם מוגבלות" מציינים חברי הקבוצה ומוסיפים: "אנו בתחילת הדרך, העשייה רבה ומאתגרת, נשמח לקבל אל הקבוצה פעילים נוספים".

 

עוד כחלק ממדיניות העירייה להנגיש את מירב השירותים והדרכים לטובת אנשים עם מוגבלויות ועל רקע חקיקה, שתכליתה כאמור להתאים את המרחב הציבורי לטובת אנשים אלה, כדי שכל אדם ללא קשר ליכולותיו ומגבלותיו, יוכל ליהנות מהשירותים הניתנים בעסקים השונים, באופן שוויוני, עצמאי, בטיחותי ומכובד, פועלת העירייה לאכוף את העניין במסגרת חוק רישוי עסקים, כך שבהתאם לסעיף 7 (א) לחוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968 תהווה הדרישה האמורה, תנאי נוסף בגוף רישיון/היתר זמני לבית העסק.

 

במסגרת זו קבע המחוקק, כי בית עסק ומקום בו ניתן שירות לציבור, יהיו חייבים לבצע התאמות נגישות, המפורטות בתקנות חוק "שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות" ותקנות חוק התכנון והבנייה. עוד קבע המחוקק, כי במסגרת הליך רישוי העסק יקוימו דרישות הנגישות על פי דין הן בהקשר למבנה, תשתיות וסביבה והן בהקשר למתן השירות, זאת באמצעות בעלי מקצוע מוסמכים.

 

בימים אלה, נשלח לבתי עסק הטעונים רישוי, מכתב מהאגף לרישוי עסקים בעירייה, המפרט את תקנות החוק, דרישות התאמת ההנגשה ולוחות הזמנים לביצועם.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד