עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

הבית של סוזן

14/07/2014
הבית של סוזן (הגדל)

הבית של סוזן

כמעט שנה פועל באילת, הבית של סוזן, הבית השני בארץ, המהווה בית חם ובית יצירה עבור 24 בני נוער בסיכון, שיוזמים ויוצרים בבית. בשבוע שעבר (ד') נחנך הבית במעמד משפחתה של סוזן ז"ל, ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, נציגי משרד הרווחה והשירותים החברתיים, בעלי עסקים אילתים שנרתמו לפתיחת הבית, בני הנוער ומשפחותיהם. הבית כולל מרכז מבקרים המציג את המוצרים שיוצרים בני הנוער, בעיקר מזכוכית ואלה מוצגים למכירה, שהכנסותיה קודש להמשך קיום הבית ולרווחת בני הנוער.

 

לפני 12 שנים, הקים אייל קפלנסקי, בעלה של סוזן קפלנסקי ז"ל את "הבית של סוזן" בירושלים ביחד עם חבריו, מתוך רצון להגשים את חלומה לעזור לשיקומם ושילובם של בני נוער במצבי סיכון בעולם העבודה, דרך עולם האומנות. המחשבה של אייל, הוגה הרעיון, היתה לשלב את בני הנוער בפרויקט יזמות עסקית, ועל ידי כך לאפשר להם להשתלב במסגרת נורמטיבית, מאתגרת ואטרקטיבית תוך למידה מעשית והתנסות בלקיחת אחריות אישית וקבוצתית, לקבלת החלטות ושילוב אמיתי בעולם העבודה.

 

לפני כשנה, נפתח סניף "הבית של סוזן" באילת במטרה לעזור לנוער בעיר הדרומית והרחוקה. בבית מתקבצים בני נוער בגילאי 15-18, הנמצאים על קצה רצף הסיכון בקהילה. רובם נשרו מהמערכות הנורמטיביות ונמצאים ללא מסגרת לימודים או תעסוקה. בני נוער אלה משתלבים בעבודה ב"בית של סוזן" שהינו למעשה, מפעל המייצר ליין של מוצרי אומנות מזכוכית, חרוזי זכוכית ותכשיטים. קרן אור כלפון, מנהלת הבית שהדרימה לאילת מירושלים, לטובת פתיחת הבית באילת, מספרת כי בני הנוער הם אלה שמייצרים את כל המוצרים בעצמם, ביניהם מגוון כלי זכוכית המעוטרים בהדפסים מיוחדים, חרוזי זכוכית עבודת יד המשמשים ליצירת מגון תכשיטים מעוצבים ועוד. התוצאה היא מוצרים מדהימים ביופיים ובאיכותם שנעשים על ידי הנערים והנערות עם הרבה מסירות והשקעה שהוכנסו לכל פריט ופריט והפכו לחלק ממנו. "בבית הזה לא "מדברים על" אלא "עושים את" – יוזמים, יוצרים, משווקים, מוכרים והכל מעשה ידינו. אבל מה שאינכם רואים זו האהבה שיש בבית הזה, האהבה ליצירה, לאמנות ובעיקר.. האהבה לילדים! הילדים הם היצירות האמיתיות של הבית של סוזן" ציינה קרן בהתרגשות.

 

חני הכט, סגנית מנהלת האגף לשירותים חברתיים המלווה את הבית מהקמתו ציינה בסיפוק ובהתרגשות: ""הבית של סוזן" הוא סיפור הצלחה! בני הנוער, שלא מצליחים להשתלב במקומות עבודה אחרים מכיוון שלא מקבלים אותם או לחילופין מפוטרים מהר מאוד, מצליחים להתמיד במסגרת שנה ולעיתים גם שנתיים ומשולבים בסיום התהליך בעבודות נורמטיביות, שירות בצה"ל ובשירות לאומי".

 

 

הבית שהחל לפעול בבית רפאל עבר לאחרונה למיקומו החדש באזור התעשייה, במקום מרווח יותר הכולל חדרי מלאכה ומרכז מבקרים, שם מוצגים התוצרים למכירה. צוות ההדרכה בבית של סוזן הינו צוות טיפולי השם דגש על עבודה מקצועית תוך רגישות ומסוגלות הכלה לפי צרכיהם של הילדים והתוצאות ניכרות בזכות ההתמדה.

 

במעמד חנוכת הבית ריגש אייל קפלנסקי כשחתם את דבריו באומרו: "בשם כל השותפים נשבענו לא לעזוב שום ילד מאחור. כוחנו באחדותנו". את דבריו חיזקו שני בוגרים מהבית הראשון של סוזן בירושלים, אשר הגיעו לחזק את ידי השותפים ובני הבית גם יחד. ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי שלא יכול היה להסתיר את התרגשותו מהנתינה האינסופית בבית ציין: "המקום מלא באהבה" בפניה אישית לאייל ציין: "מעצם זה שחיברת כל כך הרבה גורמים לשותפות אמיתית, זה אומר שהיתה לכך תכלית, שכולה נשמה יתרה". לבני הנוער אמר: "זכיתם וזיכיתם. זכיתם אתם בבית מופלא וזיכיתם את הצוות הנפלא". לכולם גם יחד איחל חוויה שתשמש אבן דרך בונה וחשובה.  

 

כאמור, פעילים בבית 24 נערים ונערות המופנים ע"י גורמי הטיפול בעיר, ביניהם האגף לשירותים חברתיים בעירייה, שירות מבחן לנוער, מרכז הנערה, קידום נוער ואור שלום. הנערים והנערות עובדים בשתי משמרות (בוקר/ערב), כאשר המרחב מיועד לכ 20 נערים בכל משמרת. שעות הפעילות הן: משמרת בוקר 9:00-14:00 מיועדת בעיקר לנערי קצה ללא מסגרת לימודים. משמרת אחר הצהריים 15:00-20:00 מיועדת לנערים המשולבים במערכת החינוך ונותנת אלטרנטיבה תעסוקתית בשעות הפנאי. הנערים מקבלים ארוחות חמות בכל אחת מהמשמרות.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד