עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

ביקור שר המדע והטכנולוגיה

4/11/2014
ביקור שר המדע והטכנולוגיה (הגדל)

ביקור שר המדע והטכנולוגיה

שר המדע והטכנולוגיה – חה"כ יעקב פרי ביקר בשבוע שעבר (ה') עם צוות משרדו באילת.

לצד פגישה עם ראש העירייה לקידום ענייני העיר, סייר השר במכון הלאומי לחקר ימים ואגמים והתרשם מהטכנולוגיה של החקלאות הימית באילת. עוד ביקר השר במכון הבינאוניברסיטאי, שם ביקר בספינת המחקר והתרשם מהרובוט שמצלם את המעמקים. בעיקר התרשם השר מעבודת המחקר פורצת הדרך באילת וממיטב המוחות המקדמים אותה.

 

את ביקורו פתח השר בפגישת עבודה עם ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, במהלכה קיבל סקירה על מוקדי התעסוקה והאקדמיה בעיר ועל הכוונה להרחיב את מוקדי התעסוקה מעבר לתחום התיירות גם לתחומי האנרגיה המתחדשת וביוטכנולוגיה ימית וכן להרחיב את תחומי האקדמיה גם לתחומים בהם יש לעיר אילת יתרון יחסי, דוגמת אורניתולוגיה (חקר הציפורים) וחקר הים. השר נענה לבקשת ראש העירייה לסייע בקידום המסלולים האקדמיים הייחודיים וכן בקידום החלטת המציעים שמקדמת הנהלת העירייה בעניין פיתוח התעשייה והתעסוקה בעיר אילת בדגש על תחום הביולוגיה הימית. ההצעה כפי שהציגה סגן וממלא מקום ראש העירייה – אלי לנקרי נועדה לתמוך בתוכנית חומש לפיתוח עסקי של תחום הביולוגיה הימית באילת וסביבתה, בהמשך להחלטת הממשלה לפיתוח הנגב, כשותפות בין הממשלה, הרשויות המקומיות, מוסדות אקדמיים והמגבית המאוחדת לישראל בקנדה, ולהקצות את המשאבים הנדרשים לפעילות התוכנית לצורך מימוש הפוטנציאל המדעי, הכלכלי והתעסוקתי של אילת, מתן דגש על תחום הביולוגיה הימית תוך ניצול יתרונותיו הייחודיים של האזור. עוד עדכן ראש העירייה בעניין, כי ההצעה אושרה על ידי משרד הכלכלה והיא תונח בקרוב על שולחן הממשלה. "מבטיח להיות לכם שגריר נאמן" הצהיר השר. הצהרה שקיבלה משנה תוקף לאחר שהתרשם השר ממיטב המומחים והמוחות הפועלים באילת במכוני המחקר והאקדמיה.

 

לאחר הדיון, ביקר השר ביחד עם צוותו הכולל את מנכ"ל משרדו והמדענית הראשית וביחד עם ראש העירייה, במכון לחקר ימים ואגמים, שם התרשם מפעילות החקלאות הימית הענפה בתוכה הטכנולוגיה וההון האנושי הפועל במקום. השר קיבל סקירה ממנכ"ל מלח"י - ברק חירות וממנהלת המכון באילת – ד"ר חנה רוזנפלד. השר קיבל סקירה ממיטב המוחות הפועלים במקום ביניהם מנהלי העבר של המכון שעדיין פוקדים אותו לטובת מחקרים. לאחר מכן סייר השר במכון הבינאוניברסיטאי, שם עלה על ספינת המחקר, שנרכשה גם בתמיכה של משרד המדע והתרשם מפעילות הרובוט התת-מימי ROV באמצעותו מתעתדים במכון לחזור לאזורים מסומנים בשונית האלמוגים, שסומנו ונדגמו על ידי צוללת מחקר גרמנית בשנות       ה – 80-90 ולערוך בדיקות משוות בעומקים של 42-253 מטרים.

  

עוד במכון קיבל השר סקירה מהחוקרים המובילים במקום על תכנית הניטור הלאומית של מפרץ אילת, על פעילות הספינה שפועלת במפרץ מאז שנת 2009, וכן על מערכות הגידול והניסוי ביבשה. עוד עודכן השר על הכנס הבינלאומי לשוניות מזופוטיות (עמוקות): קידום המחקר הימי העמוק בישראל ויצירת מדיניות לשימור הסביבה העמוקה, שמתקיים בימים אלהבאמצעות אוניברסיטת ת"א והמכון הבין-אוניברסיטאי למדעי הים באילת. "אנו מעריכים כי הכנס יתרום רבות לקידום המחקר הימי בישראל" ציינה ד"ר אפרת פיין – מנהלת המכון והוסיפה, כי לכנס הגיעו 25 מדענים מחו"ל (אוסטרליה, ארה"ב, הוואי, איי הבתולה, פורטו-ריקו, יפן, טייוואן, אנגליה ופלאו) העוסקים בתחומי מחקר שונים ומגוונים, בנוסף לכ-40 חוקרים וסטודנטים ישראלים מכלל האוניברסיטאות ומכוני המחקר הימי בישראל.

 

כאמור התרשם השר מעבודת המחקר פורצת הדרך באילת וממיטב המוחות המקדמים אותה והביע תמיכתו לקדם את תיעוש התחומים הללו, הן בפן של עבודת המשרד והן בפן של היותו שר בממשלת ישראל.

 

המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים אילת הוא מכון המבוסס על שיתוף פעולה בין כל האוניברסיטאות בארץ, אשר מטרתו להקנות ידע ולפתח מחקר במדעי הים השונים. במכון מתקיימת הוראה (כ- 25 קורסים בשנה) ונעשים מחקרים במגוון תחומים הקשורים למדעי הים ובנוסף מפעיל קורסי העשרה למוסדות חינוך בעיר אילת ובסביבה. ישנם במכון מעבדות שונות, בריכות, מכלי מי ים, מרכז צלילה, סירות וספינת מחקר. פעילות המחקר מתבצעת על ידי שישה מדענים תושבים (צמודים אליהם כ 100 תלמידי מחקר, בתר-דוקטור וטכנאים)       כ-70 מדענים אורחים על תלמידיהם, המבצעים מחקרים תוך שימוש במתקני המעבדה.

 

המרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת (מלח"י) הפועל כחלק מחקר ימים ואגמים לישראל, עוסק מאז היווסדו בשנת 1972 במחקר ופיתוח חקלאות וביוטכנולוגיה ימית, תוך ניצול מושכל של מי הים כתחליף למים שפירים. כמו כן נערכים במכון מחקרים לגילוי חומרים טבעיים ביצורים ימיים למגוון שימושים לרווחת האדם. כחלק ממערך מכוני המחקר הממשלתיים, עוסק מלח"י במחקר ופיתוח תשתיתי ארוך טווח. באילת הוקמה במהלך השנים מערכת יוצאת דופן באיכותה במונחים של כוח אדם מיומן, ידע רב ותשתיות מדעיות.

כחלק מפעילות המכון, מתנהלים באופן קבוע פרויקטים מחקריים בינלאומיים, ביניהם פרויקטים אזוריים משמעותיים בתחום החקלאות הימית במערכות גידול יבשתיות וידידותיות לסביבה הן עם ירדן והן עם מצריים. בזכות ההון האנושי במכון, מציע קמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון, מסלול לימודים ייחודי בישראל של ביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית המתבסס בעיקרו (בלימודים באילת) על מרצים מקרב חוקרי מלח"י. 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד