עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

ערים בלילה

18/11/2014
ערים בלילה (הגדל)

ערים בלילה

חברי הוועדה למאבק בסחר בנשים ובזנות ביקרו באילת ולמדו על ההתמודדות עם התופעה בעיר תיירות מובילה.

באילת אין זנות גלויה, אך הזנות קיימת בזירות סגורות כגון דירות ומועדונים שנראים נורמטיביים, על כך למדו חברי ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות בראשות ח"כ דוד צור, שסיירו באילת בשבוע שעבר (ה'). בדיון עם ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, בו השתתפו גם גורמי האגף לשירותים חברתיים בעירייה, גורמי משטרה ועמותת עלם, למדו חברי הוועדה על הפעילות הנחושה שנעשית בעיר למיגור תופעת הזנות ובעיקר לטיפול בבני נוער הנקלעים אליה. גורמי הרווחה בעירייה דיווחו על תוכנית "ערים בלילה" שמפעילה העירייה בשנתיים האחרונות, שתכליתה לאתר, לטפל ולמנוע עיסוק של בני נוער בזנות. ראש העירייה דיווח על היד הנוקשה בשיתוף המשטרה כנגד מפרסמי שירותי המין. מפקד משטרת מרחב אילת דיווח על ירידה דרמטית במספר הנערות העוסקות בזנות באילת. מנהלת תחום קצה ונערות בעמותת עלם דיווחה, כי במיפוי שערכה עלם בשנת 2013 בעיר אילת אותרו 36 נשים צעירות ונערים בזנות, 14 מתוכן בנות 18 ומטה. 80% מהם מתגוררים באילת משך שנה –שנתיים. חלקן ברחו ממסגרות, נכנסו להריון, ביקשו להסתתר באילת ולחזור לעיר מוצאן רק לאחר הלידה. בתום הדיון, ביקרו חברי הוועדה ב"מכוני עיסוי" המעסיקים נשים בזנות והתוודעו לתופעה מקרוב.

יו"ר הוועדה ח"כ דוד צור: "ראשי ערים שאנו מבקשים לבקר אצלם, או להזמינם לדיון בוועדה נרתעים. הם חשים מותקפים כאילו באנו להטיל סטיגמה על העיר. זה לא העניין. אנו יוצאים מנקודת הנחה שזנות קיימת בכל מקום, בוודאי במקומות בהם לא נאבקים בה. מטרת הוועדה לחפור ולחפש את הבעיות. יש לוועדה השפעה ויכולת להזיז דברים, אם רק יציפו בפנינו את הבעיות".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי: "אילת היא עיר תיירות ולכן ההתמודדות היא אחרת. אנו נדרשים להתמודד עם תופעה שרובה אינה מבית ועדיין אנו מטפלים בה בכל הרמות".

נצ"מ קובי כהן, מפקד מרחב אילת ציין, כי המשטרה מתערבת במקום שיש אילוץ או אלימות. "אז זה חמור בעינינו כמו סחר" ציין ודיווח, כי פעם הפעילו את הזונות אנשי עולם תחתון. אז פעלו בעיר 60-70 קטינות, שמספרן ירד ל-10-15, וכולן מטופלות על ידי הרווחה. צחי אפריאט, מפקד השיטור העירוני הוסיף: "אנחנו נלחמים בכרטיסי הביקור, שהפצתם אסורה על פי חוק. פעם חילקו אותם ידנית, בצורה גלויה. בגלל האכיפה היום הם מתחכמים. שולחים נהג מונית שמעיף כרטיסים בכניסה לאזורי מסחר. אנחנו מגישים דו"חות תעבורתיים ודו"חות על השלכת פסולת. שולחים גם שוטרים סמויים. הפעילות אינטנסיבית במטרה למגר את התופעה".

 

עוד דווחו חברי הוועדה, כי כיום פועלים בעיר שלושה "מכוני עיסוי" שמעסיקים בפועל נשים בזנות. הם נסגרים לעיתים תכופות בצווים מנהליים. חברי הוועדה ביקרו במכונים וביקשו לשוחח עם הנשים. חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי הצליחה לדובב חלק מהנשים, אמהות לילדים, שמנסות לגדל את ילדיהן באופן נורמטיבי, כמו שאחת מהן אמרה "הכל רגיל".

תכנית "ערים בלילה" לאיתור, טיפול ומניעה של זנות נוער באילת, בה מעורבים לא אחת, בני נוער המגיעים לעיר מאזורים אחרים, פועלת כאמור מזה שנתיים בשיתוף משרד הרווחה- השירות למתבגרים צעירות וצעירים, השירות להתמכרויות ושירות פרט ומשפחה, ביטוח לאומי- הקרן ילדים בסיכון, עמותת עלם ועיריית אילת- האגף לשירותים חברתיים ומופעלת ע"י עמותת עלם באילת.

ההנחות בבסיס התוכנית הינן, כי מרבית הזנות היא חבויה וקשה לאתר את הנערות/ים, האיתור צריך להיות הן בזירות פתוחות (רחוב, גנים וכו') והן בזירות סגורות (פאבים, מסיבות, דירות) והן דרך האינטרנט, בזמנים מגוונים מבחינת ימים ושעות. בשלב ראשון מתבצע איתור, זיהוי ומיפוי ובשלב שני מתחילים ביצירת קשר בין אישי, מאחר שמרבית הנערות/ים לא מזהים את עצמם כמי שמעורבים בזנות, ואף לא מצהירים כי הם זקוקים לעזרה. עבודת האיתור נעשית על ידי שתי עובדות בשיתוף צוות מתנדבים ובתיאום עם גורמים שונים בעיר: עובדות הרווחה, ניידת עלם, ומשטרת המרחב. הודות ליישום התוכנית מטופלות כיום מספר נערות וצעירות, הנמצאות בתהליך טיפולי. בנוסף, מידי קיץ בתוכנית ההכשרה לעובדים בתכנית "קיץ בטוח" ניתנים כלים לזיהוי ולאיתור בני נוער המעורבים בזנות על מנת להפנותם להמשך טיפול.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד