עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

אסון אקולוגי בצל כנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת

8/12/2014
אסון אקולוגי בצל כנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת (הגדל)

אסון אקולוגי בצל כנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת

ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי סייר, היום (ב') בשמורת הטבע "עין עברונה", במקום בו התרחש האסון האקולוגי של דליפת צינור הנפט שמפעילה חברת קצא"א וקיבל סקירה מהגורמים המקצועיים. את ראש העירייה ליוו גיא סמט – מנהל מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, שמנהל את האירוע ואסף אדמון – מנהל היחידה האזורית אילת-אילות לאיכות סביבה.

 

במהלך הסיור שהחל בצומת באר אורה ונמשך לאורך זרימת השפך, כ – 6 ק"מ דרומה, קיבל ראש העירייה סקירה מגיא סמט ומסמנכ"ל רשות הטבע והגנים (רט"ג) – רביב שפירא שציין, כי מדובר באסון אקולוגי גדול וכי אירוע דומה התרחש לפני 40 שנים. שפירא עדכן את ראש העירייה, כי לאחר ארבע יממות בהם עובדים כל הגופים, ביניהם: רט"ג, קצא"א, שדה תעופה, קק"ל, משטרה וקבלני משנה, נשאב כל הזיהום הגס שהתרכז בשלושה בורות, שנסכרו במיוחד. ראש העירייה עודכן, כי לא נשקפת סכנה ממשית למפרץ אלא אם יהיה שיטפון עוצמתי, אך גם במצב כזה ערוכים כל הגופים בהובלה של התחנה למניעת זיהום ים להשתלט על הנפט באם וכאשר יגיע לים, לרבות אמצעי ספיגה שפוזרו לאורך אזור השפך והיערכות מוגברת לספיגה באזור תעלת הקינט הממוקמת בחוף המזרחי, שאליה תהיה זרימה טבעית של הסחף. עוד עודכן ראש העירייה, כי עד כה נשאבו 2 מיליון ליטרים נפט גולמי מתוך 5 מיליון, כאשר רוב הנפט הגס נשאב. לשאלת ראש העירייה בעניין בעלי החיים, השיב שפירא, כי מדובר במקום עם ריכוז הצבאים הגדול ביותר בארץ ואולי במזרח התיכון וכי בעת הזו נעשות עבודות למיפוי החי והצומח במקביל לעבודות להבראת השמורה. עוד דווח ראש העירייה כי בבדיקות איכות האוויר, לא נמצאו ערכים חריגים עם קרות המקרה וגם כעת.

 

ראש העירייה הודה לכל הגורמים שפועלים וציין את החשיבות העליונה בשמירה על מפרץ אילת כחלק מערכי הטבע החשובים. עוד ציין, כי לא מעט תושבי אילת מבקשים לסייע בהתנדבות לשקם את השמורה. סמנכ"ל רט"ג שמח על הפניה וציין, כי לאחר העבודות המקצועיות באזור תידרש עבודת מתנדבים. ראש העירייה ציין, כי הוא רואה בהתנדבות ערך חשוב וכי העירייה תרכז את העניין. 

 

מיד לאחר הסיור, נאם ראש העירייה במושב הפתיחה של כנס אילת אילות הבינלאומי השישי לאנרגיה מתחדשת, שמתקיים בימים אלה, וחותם את שבוע האנרגיה בישראל. מושב הפתיחה נערך במעמד שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, חה"כ סילבן שלום. "האסון האקולוגי שחווינו רק לפני מספר ימים, מלמד על הפוטנציאל ההרסני של הנפט ומעיד כאלף מונים על הפוטנציאל האדיר של השמש בעיקר באזורנו" ציין ראש העירייה בנאומו והוסיף: "אירוע קשה וחמור זה, ממחיש ומבהיר יותר מכל את הצורך הדחוף להמשיך ולקדם את תחום האנרגיה המתחדשת ולהפוך אותו לתחום מוביל בייצור חשמל ולפיתוח תעשייה נקיה ולא מזהמת".

 

עוד בנאומו ציין ראש העירייה, כי העיר אילת והמועצה האזורית אילות המכסות יחד 13% משטח מדינת ישראל ומיושבות על ידי פחות מ 1% מהאוכלוסייה, זיהו את הפוטנציאל של השמש ושטחי הקרקע הפנויים ומתמקדים בתחום האנרגיה המתחדשת כמנוף לפיתוח אזורי. במסגרת זו הוקמו מספר מתקני אנרגיה מתחדשת בשאיפה להוות מרכז לפיתוח בינלאומי של טכנולוגיות לייצור אנרגיה מתחדשת ותחליפי דלקים ולהגיע לעצמאות אנרגטית עד שנת 2020 ואף להפוך מיבואן אנרגיה ליצואן אנרגיה. מאז הכנס הראשון ועד היום, כ-44% מהאנרגיה הנצרכת באזור אילת בשעות היום, מקורה באנרגיית שמש (60 מגה ואט חשמל סולארי מיוצר באזור בשעות היום), הוקמה חממה טכנולוגית ובה פועלות חמש חברות סטארט-אפ, שלושה פיילוטים על השטח ובימים אלו מוקם בשטח שדה הדגמה לטכנולוגיות OFF GRID, הוקם מרכז מדע ובו חוקרים לאנרגיה מתחדשת, מופעל מרכז הכשרות מקצועי בינלאומי ובימים אלה נבנה מרכז מעבדות של 1,600 מ"ר לחוקרים וחברות הסטארט-אפ. לצד אלה, חוצה האנרגיה המתחדשת גם גופים ובתים פרטיים, שזיהו גם הם את הפוטנציאל של השמש והתקינו גגות פוטו וולטאים. גם במערכת החינוך מושם דגש על התחום. כיום כל תלמידי המדעים בבתי הספר וכאלה יש מאות, לומדים את תחום האנרגיות המתחדשות.

 

"מבחינתי, נושא האנרגיה המתחדשת משלים את החזון של אילת – עיר חכמה, נקייה, בריאה, אקדמית, מכניסת אורחים ומטופחת, עיר הדואגת לשיפור מתמיד באיכות החיים של תושביה ואורחיה, עיר המהווה במה בינלאומית לחדשנות ישראלית בכל הקשור לאנרגיות מתחדשות בסביבה עירונית. ומכאן אנו רואים חשיבות רבה בקידום תחום האנרגיות המתחדשות מתוך ההיבט של הזדמנות יוצאת דופן לפיתוח אזור אילת והערבה, לא רק ליצירת חשמל סולארי, אלא ליצירת מרכז פיתוח וטכנולוגיה ייחודי, אשר ייתן דחיפה איכותית משמעותית לאזור ולכלכלת מדינת ישראל". ציין ראש העירייה.

 

גם יו"ר הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) – אפי שטנצלר, סייר הבוקר באזור האסון ביחד עם עובדי קק"ל מרחב דרום ועל רקע ההשלכות ציין, כי הקרן תקים פארק בכניסה לבאר אורה לטובת השבחת איכות החיים. בכנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת ציין שטנצלר, כי בנוסף תפעל הקרן לכסות את מאגר אליפז שנבנה כחלק מ – 200 מאגרים שבנתה קק"ל, בפאנלים פוטוולטים, על מנת להקטין את אידויי המים ולייצר חשמל.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד