עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

פיקוח על המחירים גם ברשתות השיווק

17/12/2014
פיקוח על המחירים גם ברשתות השיווק (הגדל)

פיקוח על המחירים גם ברשתות השיווק

לאחר שנקבע מחירון אחיד של מוצרים בחופי הים פועלת העירייה להסדיר מחירים גם ברשתות השיווק, באופן שיופחת שיעור המע"מ במלואו. לטובת העניין התקשרה העירייה עם חברת אינפוקוד מידע צרכני בע"מ, שתבצע סקרים השוואתיים של סלי מזון ברשתות שיווק באילת אל מול אותן רשתות בערים אחרות בארץ. חלק מהסקרים יבוצעו בשיתוף המועצה הישראלית לצרכנות. תוצאות הסקרים יפורסמו ברבים.

 

כזכור, בשנת 2011 על רקע גל המחאה ששטף את המדינה והזעקה שהשמיע הציבור ובכללו ציבור תושבי אילת, יזמה עיריית אילת סקר השוואת מחירים של סל מוצרים בסיסי אותו צורכת משפחה ממוצעת, במטרה לשמור על זכויות הציבור ובתוך כך לשמור על הפטור ממע"מ שנחוץ עקב יוקר המחייה בעיר. השוואת המחירים בוצעה בשלוש רשתות שיווק מובילות הנמצאות בעיר אילת ובערי ההשוואה: מגה בול, שופרסל דיל ויינות ביתן ועל פני ארבע ערים: אילת, חולון, אשקלון וטבריה שהינם באשכול סוציו אקונומי דומה. סל המצרכים ההתחלתי מנה כ- 100 מוצרים. מהסקר האמור אותו ביצעה חברת אינפוקוד עלה, כי אילת היתה אז, זולה בחלקים מהותיים בשיעור המע"מ (16%) ברשתות המזון.

 

"יוקר המחייה באילת הוא מהגבוהים בארץ בשל המאפיינים הייחודים של העיר אילת ובכללם גודל השוק (הקטן יחסית) והריחוק. אשר על כן עלינו לעשות הכל על מנת לשמור על ההטבות הייחודיות לעיר  ולהקטין את יוקר המחייה שבא לידי ביטוי בצריכת מים, חשמל, נסיעות ובכלל בחיים בעיר מרוחקת ומבודדת" ציין אלי לנקרי – סגן ומ"מ ראש העיר, אשר עומד בראש הוועדה לשמירה על הפטור ממע"מ ומוביל את מהלך הבדיקה.  והוסיף: "מכאן שנדרש לשמור על הפטור ממע"מ, הן לטובת הנופשים בעיר אילת, באופן שיוזיל את שהותם בעיר והן לטובת תושביה, באופן שיאפשר לכל משק בית לשלם פחות ולהתמודד עם יוקר המחיה ומאפייני העיר".

 

לאחרונה אף פנה סגן וממלא מקום ראש העירייה לשתי רשתות שיווק "מגה" ו"שופר סל" על רקע כתבה ששודרה ב 26.11.14 בערוץ הראשון ואשר בדקה מחירים של מספר מוצרי מזון בסניף הרשתות באילת, בהשוואה לאותם מוצרים בדיוק בסניפים אחרים של אותה רשת בערים אחרות בארץ. מטרת הסקר הייתה לבחון אם הפטור ממע״מ הנהוג בעיר מקבל ביטוי במחיר ומגולגל אל הצרכנים או שהוא נשאר בידי בעלי הרשתות.

 

"למרבה הצער, הסקר שנעשה מצא שלא רק שהמחירים בסניף הרשת באילת אינם נמוכים     ב- 18% מאלה שבערים האחרות כפי שצריך להיות, אלא שלרוב הם אף יותר גבוהים ולעיתים גבוהים באופן משמעותי" ציין לנקרי במכתבו למנכ"לי הרשתות והוסיף: "הממצאים הללו, באם הם נכונים הם חמורים ביותר וגורמים נזק עצום לעיר ומסכנים את המשך קיומו של הפטור ממע״מ בעיר".

 

עוד ציין לנקרי במכתבו, כי מיותר לציין, מה הן המשמעויות וההשלכות של ביטול הפטור ממע״מ בעיר והפגיעה העצומה, להערכתנו עד לכדי קריסה, בעיר, בתושבים שלה ובתיירות אליה. "אנו עומלים קשה מאד על מנת לשמור על ההטבה הזאת מתוך אמונה בחשיבות שלה לעצם קיומה והתפתחותה של אילת. מקרים מהסוג הזה מחבלים במאמצים שלנו להצליח בכך" ציין לנקרי והוסיף: "חשוב לציין כי ביטול הפטור ממע״מ בעיר יפגע משמעותית גם בפעילות רשתות השיווק ויקטין באופן דרמטי את המכירות וההכנסות עקב הקיטון בהכנסה הפנויה של תושבי העיר ועקב ההגירה השלילית שתהיה מנת חלקה של העיר אם חלילה יבוטל הפטור".

 

בסיום מכתבו הדגיש לנקרי, כי אין כל סיבה שמחירי המוצרים בסניפי הרשת באילת לא יהיו נמוכים בדיוק ב- 18% מאותם מוצרים בסניפים אחרים ברחבי הארץ וביקש את התייחסות המנכ"לים לממצאים שעלו בסקר שהוצג בכתבה ואף הביא לתשומת לבם, כי יש בכוונת העירייה להתחיל בסדרת סקרים יזומים בשיתוף המועצה הישראלית לצרכנות, שיבוצעו מידי מספר שבועות ברשתות המזון השונות בעיר בהשוואה לסניפים של אותן רשתות בערים אחרות שונות בארץ. תוצאות הסקרים הללו יפורסמו באמצעי מדיה שונים לתושבי העיר ולאורחיה. "יש בכוונתנו לפעול בכל הכלים העומדים לרשותנו על מנת להביא לכך שהטבת המע״מ תגולגל במלואה אל הצרכנים" חתם לנקרי בתקווה לשיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים ובשאיפה, שכל עניין האכיפה לשמירה על הפטור ממע"מ, יוסדר בחוק.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד