עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז

27/01/2015
יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז (הגדל)

יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי אגוז

עשרות מתושבי אילת יוצאי קהילת מרוקו השתתפו בטקס האזכרה השנתי, שנערך בשבוע שעבר (ה') לזכר 44 מעפילי ספינת "אגוז", שמצאו את מותם בלב ים בדרכם ממרוקו לארץ ישראל, לפני 54 שנים. טקס נוסף התקיים ביום שישי, בבית הספר "אלמוג", במסגרת תוכנית המורשת הפועלת בבית הספר.

 

שני הטקסים נערכו במעמד ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי ויו"ר סניף אילת של הפדרציה המרוקאית, חברת מועצת עיר - עו"ד סימה נמיר. במהלך הטקסים סופר סיפורה של ספינת "אגוז" והוקראו שמות 44 הנספים. עוד במסגרת הטקס הוצג דגם של ספינת אגוז שנבנה על ידי אדרי ציון חבר הפדרציה.

 

לטקס שנערך בבית-ספר "אלמוג", בניהולה של בטי סימלמיץ, הגיעו אורחים רבים. במהלך הטקס, הציגו תלמידי ביה"ס את סיפורה של ספינת אגוז בקטעי קריאה, קריאת אל מלא רחמים ופרק תהילים על-ידי נציגי הפדרציה – אלי דהן ורפי בלחסן. בנוסף, הציגו פינת זיכרון, אותה הכינו התלמידים.

 

בטקס האזכרה שנערך בבית הפדרציה הקרוי על שמו יצחק אזולאי ז"ל, מי שהחל את המסורת של טקסי האזכרה באילת וממקימי סניף הפדרציה באילת, נשא דברים ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי: "נוקיר את המעפילים הציוניים, שבאומץ ובגבורה, עשו דרכם בדרך לא דרך כדי לעלות לארץ ישראל והביאו איתם מורשת מפוארת של מנהגים, מאכלים, תלבושות וסגנון חיים. נזכיר את ארבעים וארבעת המעפילים שנספו על ספינת "אגוז" שלא זכו להגיע לארץ ישראל, לבנות אותה ולהתיישב בה, ומצאו מותם בים בטבת תשכ"א, ינואר 1961. אתם חברי קהילת יהודי צפון אפריקה, שהייתם חלק מבניין הארץ, ואשר בדם, יזע ונשמה יתרה, בניתם את העיר אילת. בכך, אתם ממשיכים את דרכם ומגשימים את חזונם ועושים זאת לתפארת העדה ולתפארת מדינת ישראל. לצד הנצחתם של המעפילים בטקסי האזכרה, ננציח את זכר הנספים בספינת "אגוז" גם בכיכר בעיר, כדי שזכרם לא ימוש וסיפורם לא ישכח".

 

זהו תמצית סיפורה של ספינת אגוז: בכ"ג בטבת תשכ"א (10 בינואר 1961) הבריחה ספינת "אגוז" בפעם ה- 13 על סיפונה 44 מעפילים ממרוקו ילדים, נשים וזקנים ופניהם לארץ ישראל. בעיצומה של ההפלגה טבעה ספינת "אגוז" על כל מעפיליה. רק 22 גופות נמשו מן הים והובאו לקבורה בבית העלמין היהודי באל חוסיימה. 22 הגופות האחרות ירדו למצולות הים לעולמים. אסון מעפילי "אגוז" גרם לזעזוע עמוק במדינת ישראל ובעולם היהודי.

 

 

בעקבות טביעת המעפילים ובעקבות לחץ בינלאומי על ממשלת מרוקו, הותרה עלייתם של יהודי מרוקו לארץ ישראל ובכך הצטרפו לאחיהם מקצווי תבל ונטלו חלק בבניין הארץ וביישובה. מאמצים בלתי פוסקים ברחבי העולם, בקרב ראשי מדינות וארגונים בינלאומיים, ראשי קהילות יהודיות ואישי רוח, בהובלה של סם בן שטרית – יו"ר תנועת "ביחד", הביאו סוף סוף אל היעד הנכסף: בשנת 1992 הועלו עצמותיהם של 22 המעפילים הנספים, ממקום קבורתם באל חוסיימה שבמרוקו למנוחת עולמים בירושלים, העיר עליה חלמו ובדרך אליה קיפחו את חייהם. מאז, נטלו על עצמם הפדרציה העולמית של יהודי מרוקו על כל סניפיה והמועצה הציבורית להנצחת מעפילי "אגוז", להנחיל את סיפור חייהם של נספי "אגוז" ואת חלקה של יהדות צפון אפריקה בעליה, בהעפלה ובהגנה על גבולות הארץ.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד