עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

הטקס הממלכתי לציון 66 שנים לציון שחרור אילת

26/02/2015
הטקס הממלכתי לציון 66 שנים לציון שחרור אילת (הגדל)

 

הטקס הממלכתי לציון 66 שנים לציון שחרור אילת

מאות רבות מתושבי העיר אילת השתתפו בטקס הממלכתי לציון 66 שנים לשחרור אילת והנפת דגל הדיו, שהתקיים היום (ה') במעמד נשיא מדינת ישראל – ראובן (רובי) ריבלין, כבוד השופט גל שלמה טייב – שופט בית משפט השלום באילת, ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, ובהשתתפות מייסדי העיר, ותיקיה, מפקדי כוחות הביטחון, קונסולים ומאות בני נוער הפעילים בתנועות הנוער באילת.

 

הטקס נפתח בתהלוכה מרשימה של כל תנועות הנוער העירוניות, ביניהם: מועצת נוער עירונית, מרכז נוער בראשית: "נוער אילת אומר לא לסמים ולאלכוהול", מרכז נוער קולייר, היחידה לקידום נוער, תכנית נט"ע, מרכז הנוער והמוסיקה ווליום, מד"צים שחמון, תנועת הנוער בני עקיבא, תנועת הנוער "המחנות העולים", מד"צים יעלים, נוער 360 יעלים, תנועת הנוער צופים, נוער "אילטבע", תוכנית יוניסטרים, נוער "שומרי המפרץ", נוער דילר, נוער מד"א, צופי אש, ונוער משמר אזרחי.

 

נשיא המדינה פתח את דבריו בקריאה לאתר ולהחזיר את דגל הדיו ששימש את חיילי חטיבת הנגב לפני שישים ושש שנים לאחר שחרור העיר ביום ט׳ באדר תש"ט, 10 במרס 1949, ואמר: ״דגל הדיו המאולתר שהניפו במקום הזה חיילי חטיבת הנגב הנרגשים, עשוי דיו ובד לבן הפך אחד מסמלי מלחמת העצמאות. ביום אילת השישים ושישה, אני קורא לכל מי שיש מידע בידו, על מיקומו של הדגל המקורי לעשות הכל כדי שהסמל האילתי הזה יימצא וישוב להתנוסס במקומו הראוי והטבעי, כאן בעיר אילת. צריך לעשות מאמץ מערכתי כדי למצוא ולשמר את הדגל הזה, פיסה נדירה של היסטוריה ישראלית.״

 

הנשיא סיפר בערגה על פרק הזמן בו גר באילת כאשר שירת כקצין המודיעין של העיר והסביבה ואמר: ״מפרץ אילת ניתן כמתנה למדינת ישראל ולעם ישראל כולו. גם היום, שישים ושש שנים מאז הונף כאן דגל הדיו, אילת, שערה הדרומי של מדינת ישראל הייתה ועודנה מתנה למדינת ישראל. עורף אסטרטגי, תרבותי, כלכלי, היסטורי וייעודי, משמעותי ויקר ערך עבור מדינת ישראל. הייתי קצין המודיעין של אילת והסביבה כאשר הגעתי לאילת בפעם הראשונה בשלהי שנות החמישים. באתי מעיר ללא ים ליישוב שליבו ונשמתו הם הים והמפרץ. באילת היה אז מלון אחד: 'מלון שלמה'. הייתה תחנת דלק אחת. וקיוסק אחד- שעמד בכניסה לעיר. קבוצת הכדורגל הייתה 'הפועל אילת'. שיחקתי בקבוצה הזו, בליגה- בעונת המשחקים של שנת 1958-1959. אפילו הבקעתי ארבעה גולים. הייתי כאן בהכרזה על אילת כעיר. במרס 1959. אילת, העיר הצעירה שרק קמה- התמודדה עם אתגרים כלכליים וביטחוניים: מסתננים, קשיי פרנסה. 6000 תושבים מנתה העיר בסך הכול. היום יש כאן למעלה מ- 62 אלף תושבים. הנוף היה אז והיום- קסום ועוצר נשימה. כירושלמי, בן ירושלים, מעולם לא עזבתי את עירי. אילת היא העיר היחידה- בה התגוררתי אי פעם במהלך 75 שנותיי- מלבד ירושלים.

 

דרך אגב, נאלצתי לשנות את כתובתי לאילת, כדי שאוכל להצביע בבחירות כאן באילת ולא לחזור כל הדרך לירושלים. ואכן אני בן ירושלים, ואוהב את ירושלים, אבל אני גם אילתי. ומשכך, תושבי אילת יכולים להיות היום גאים, יש נשיא אילתי, ורמטכ"ל אילתי, והשמים הם הגבול.״

 

הנשיא התייחס לאתגרים העומדים על הפרק והוסיף: ״ המאמץ לבנות את אילת, מאז ועד היום- היה קשה אך משתלם. אילת הפכה חלון הראווה של מדינת ישראל. ורק לאחרונה התבשרנו על בחירתה של העיר אילת לאחת מארבע ערים שישתתפו בתכנית הדגל של האיחוד האירופי 'עיר חכמה'. מרחק עשרים קילומטר צפונית מכאן בתמנע- הולך ונבנה נמל התעופה הבינלאומי החדש- על שם אילן ואסף רמון. הנמל, שאמור להיחנך בעוד כשנתיים יחליף את שדה התעופה באילת ויאפשר לעיר אילת להוסיף לגדול ולהתפתח. אבל המלאכה לא הושלמה. אילת מתמודדת גם היום עם קשיים כלכליים. עם קשיי צמיחה. עם מצב גיאו- פוליטי מורכב. עם התבססותם של גורמי טרור שונים בסיני ועם יעדי תיירות מתחרים בארץ ובעולם. עלינו לקרב את אילת ללב הארץ, ללב של כולנו. יש לנו חובה להנגיש, ככל האפשר את אילת למרכז הארץ. חייבים לעשות כל מאמץ על מנת שהמרחק הגיאוגרפי לא יהווה חסם עבור צעירי אילת, יזמיה ומפתחיה. המרחקים הכלכליים, מרחקי ההזדמנויות והאפשרויות הקיימים בתוכנו מעידים שהחזון הציוני עדיין רחוק מהגשמה. צריך למצוא את הדרך לאפשר לבניה ובנותיה הצעירים של אילת לצמוח ולשגשג כאן ולאפשר גידול עתודה מנהיגותית מקומית. אי אפשר לבוא לנפוש באילת בחודשי הקיץ ולהתעלם מצרכיה של העיר ומתושביה- בשאר ימות השנה.״ הנשיא סיים את דבריו באיחול יום אילת שמח.

 

במהלך הטקס הופיעו אמנים אילתים: להקת "המסכות", להקת "רוח דרומית", מקהלת הילדים העירונית "צלילי מדבר" בניצוחה של אמור עמוסי ולהקת חיל החינוך. עוד על הבמה, הופיע אביב גפן בטעימות מהמופע, שייערך הערב (ה') בנמל אילת. עוד בטקס שרו הזמר האילתי דיויד ממן ביחד עם המנחה גלית גיאת את שירו של בועז שרעבי, "אילת" בליווי מופע אמנות בחול של אמנית           החול – אולגה גלצר. השנה לווה הטקס בשפת הסימנים וחולקו אזניות שמע לאנשים עם מוגבלויות. עוד במסגרת זו, ליוו תלמידי מועצת התלמידים מבית הספר היסודי "מצפה ים" את אביב גפן בשיר "מסתובב", בשפת הסימנים.

 

עוד במהלך הטקס הוקרנו סרטונים, בהם צולמו תושבי אילת המתנדבים במסגרות השונות. בין המראויינים צולם לא מכבר, ג'קי פריגל ז"ל, ניצול שואה, ממייסדי העיר אילת, שהלך לעולמו בחודש האחרון. גם בנאומו התייחס ראש העירייה ללכתם של שניים ממייסדיה הבולטים של העיר אילת, רחמים לוי ז"ל וג'קי פריגל ז"ל. עודבנאומו ברך ראש העירייה את המייסדים שבנו עיר לתפארת ואת בני הנוער, דור העתיד, שמביאים גאווה לעירנו בתחומים רבים. באותה נשימה, הצדיע ראש העירייה בשם כולנו לרמטכ"ל החדש של צה"ל, תושב העיר אילת – רב אלוף גדי אייזנקוט

 

בפנייה לתושבים אמר ראש העירייה: "נמשיך במשותף לפעול למען פיתוח עירנו אילת, השנה נראה את המשך בניית שדה התעופה עד לסיומו המתוכנן בסוף שנת 2016 או לכל המאוחר תחילת 2017, המשך שדרוג "טיילת השלום" מטאבה לעקבה, הקמת מרכז לגיל הרך, הקמת מרכז להתפתחות הילד, הקמת מרכז לשיקום תעסוקתי, בניית בית ספר אורים חדש, הקמת קריית ספורט, הקמת מרכז קונגרסים, הקמת בית המשטרה, הקמת מגרש הגולף, הקמת המזרקה, הקמת סקייט פארק, סיום דרך מצרים דרום, כל אלה ועוד יסייעו בידנו להשביח את איכות חיינו ויסייעו להשביח את חווית האירוח של אורחינו מהארץ ומחו"ל".

 

כבכל שנה, הכריז ראש העירייה על נושא מרכזי, אשר פעילותו תחל מיום ההכרזה ותפעל כתוכנית רב שנתית. בשנה זו הכריז ראש העירייה על נושא הבריאות כנושא המרכז השנתי וציין, כי תכנית הבריאות מוכנה לפעולה וחלקים ממנה החלו לפעול. ועדת הבריאות בראשות חברת המועצה עו"ד סימה נמיר פועלת בנמרצות וביחד עם חברי הוועדה הוצב יעד עירוני למפעילי התכנית, לשאוף לכך שבכל בית באילת תתקיים פעילות ספורט ובכל בית תוגבר המודעות והחשיבות בשמירה על הבריאות. בנימה אישית, איחל ראש העירייה, בריאות מלאה לכולם וכהרגלו, סיים באמונה הגדולה שמכאן, מהעיר אילת, נמשיך כולנו לשיר ולהאמין שהעיר אילת היא קריית הפלאים של היום ובעיקר של המחר.

 

את הדגל הניפו: נשיא המדינה – ראובן (רובי) ריבלין, ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי,  אביחי         לוי – בנו של רחמים לוי ז"ל, גילה עדה – אחות ראשית במחלקת נשים ויולדות בבית החולים "יוספטל", סמ"ר אלדד גושן – חייל אילתי מיחידת יהל"מ שזכה בצל"ש מפקד החטיבה בזכות מעשה גבורה במבצע "צוק איתן". במהלך הטקס, הוענק לנשיא המדינה, מפתח העיר שעוצב על ידי ילדי אילת מהמרכז לתלמידים מחוננים ומצטיינים של אגף החינוך בעיריית אילת, בהנחיה וליווי של המורה לאומנות - אורנית גולדשטיין והאמנית - דליה רובין. עוד הוענקה לו תיבת ברכות שעוצבה על ידי המורה לאמנות - רחל דוק ובתוכה אוצר ברכות, פרי כתיבתם ויצירתם של ילדי החינוך המיוחד מכלל בתי הספר באילת.

 

את הטקס הנחתה: גלית גיאת. הטקס הופק על ידי אגף האירועים בעירייה ומרכז ההסברה הממשלתי.

 

צילום: לימור קראדי

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד