עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

האמנה לשמירת חוק "אזור סחר חופשי אילת"

2/03/2015
האמנה לשמירת חוק "אזור סחר חופשי אילת" (הגדל)

האמנה לשמירת חוק "אזור סחר חופשי אילת"

כחלק מפעולות העירייה לשמירה על חוק אזור סחר חופשי אילת ובתוכו הפטור ממע"מ, יזמה העירייה לצד הנהגת מחירים אחידים וזולים בחופי הים, החתמת בעלי עסקים על אמנה לשמירה על חוק אזור סחר חופשי אילת. כל בעל עסק החותם על האמנה יקבל מדבקה שתודבק בחזית העסק ותעודה המעידה, כי עסק זה פטור ממע"מ. ראשונים לחתום היו מנהלי המרכזים המסחריים בעיר: קניון "מול הים", מרכז "ביג אילת", קניון "מלכת שבא", קניון "האייס מול", מתחם "רד אילת", והקניון האדום. המטרות העיקריות, שמירה על החוק וגלגול הפטור ממע"מ לצרכן, הוזלת יוקר המחייה עבור התושבים ועלות השהייה לתיירים ובתוך כך, הגברת כוח הקניה בעיר וחיזוק תדמיתה.

 

בשנים האחרונות, נדרשת העירייה להתמודד כל פעם מחדש עם האיום מצד גורמים באוצר וברשות המיסים, לבטל את הפטור ממע"מ הנהוג בעיר מתוקף חוק אזור סחר חופשי אילת. בכל פעם מוצאים עצמם ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי וסגנו וממלא מקומו – אלי לנקרי העומד בראש הוועדה הציבורית לשמירה על הפטור ממע"מ, מובילים מאבק לביטול הגזירות, מאבקים שנושאים פירות בזכות האמונה, כי מדובר במאבק צודק, שהרי ביטול הפטור ממע"מ יפגע קשות בעיר אילת. זו הסיבה, שהעירייה פועלת כל העת ובכל דרך לשמר ולשמור על הפטור.

 

"איננו רואים כל הצדקה כלכלית ובוודאי לא מוסרית, באי הפחתת שיעור המע"מ בכל מוצר שנמכר באילת ואיננו יכולים לקבל כל הסבר או טיעון המתיימר להצדיק זאת", ציין לנקרי והוסיף כי מרבית הרשתות באילת מפחיתות את שיעור המע"מ. "אלה שלא ישמרו, נפרסם את שמם ברבים ונאפשר לצרכנים להצביע ברגליים". סיכם.

 

עוד כחלק מהפעולות הזמינה לאחרונה עיריית אילת סקר השוואת מחירים ברשתות המזון באמצעות חברת גיאוקרטוגרפיה. הסקר בדק מחירים של סל מוצרים מייצג בשלוש רשתות מזון מובילות (שופרסל, מגה YOU ויינות ביתן) מול הסניפים המקבילים שלהם בשלוש ערים שונות (ראשון לציון , טבריה ואשקלון).

 

מממצאי הסקר עולה, כי עלות הסל באילת בשלוש רשתות המזון שנבדקו, זולה ב- 17% בממוצע לעומת עלות הסל הממוצעת של שלושת סניפי הרשתות ביתר ערי ההשוואה. עוד עלה מהסקר, סניף אילת של יינות ביתן זול ב- 15.6% מהסניף של הרשת בראשון לציון, ב- 17% מהסניף של הרשת בטבריה, וב- 19% מהסניף של הרשת באשקלון. סניף אילת של מגה YOU זול ב- 15.8% מהסניף של הרשת בטבריה, ב- 17.8% מהסניף של הרשת בראשון לציון, וב- 18.5% מהסניף של הרשת באשקלון. סניף אילת של שופרסל זול ב- 15% מהסניף של הרשת בראשון לציון, ב- 15% מהסניף של הרשת באשקלון, וב- 17% מהסניף של הרשת בטבריה. עוד נמצא, כי ברשת מגה YOU וברשת יינות ביתן, סל המוצרים ללא פירות וירקות באילת, זול בדיוק ב- 18% מהסניפים האחרים של הרשתות שנבדקו ביתר ערי ההשוואה ואילו ברשת שופרסל נמצא, כי סל המוצרים ללא פירות וירקות זול ב- 16% מהסניפים המקבילים של הרשת בערי ההשוואה.

 

למותר לציין, מעבר לשמירה על הפטור ממע"מ, פועלת העירייה להרחיב את חוק אזור סחר חופשי לאילת (אסח"א). בעניין זה, שולל אלי לנקרי, סגן וממלא מקום ראש העירייה את ההערכות, לפיהן עלות הפטור ממע"מ למדינה עומדת על כ-600 מיליון ₪ בשנה ומסביר, כי חלק ניכר מעלות הפטור התיאורטית הינה בגין פיתוח נדל"ן באילת, ואם יבטלו את הפטור, הרי שתהיה נסיגה דרמטית, שתוביל לקיפאון בתחום הנדל"ן. דוגמא נוספת היא הצריכה הפרטית, שחלק גדול ממנה (60%) הוא של תיירים, שאר הצרכנים הם אילתים מקומיים, מכאן שביטול הפטור יוביל לקיטון דרמטי בקניות. "המשמעות של סגירת מאות בתי עסק יובילו לכך ששכרה של המדינה ייצא בהפסדה" סיכם לנקרי והוסיף כי ביטול הפטור ממע"מ יהפוך את אילת לעיר עם  יוקר המחיה הגבוה בישראל.

 

כאמור בעירייה, לא נחים על זרי הדפנה ופועלים ללא ליאות לשמר את הפטור ולדאוג שהצרכנים ייהנו ממנו במלואו. למותר לציין, כי בחוק שנחקק בשנת 1985 לא נקובים דרכי אכיפה ועדיין פועלת העירייה בכל דרך ובהירתמות של כל גורמי המסחר והתיירות, לשמר ולשמור על הפטור ממע"מ.

לצד פעולות אלה, פועלים ראש העירייה וסגנו וממלא מקומו לקדם את יישום החלטת צוות השרים לענייני אילת, בראשות ראש הממשלה – בנימין נתניהו, שהתקבלה ב 9.1.2012, לפיה תגיש המועצה הלאומית לכלכלה הצעה ליצירת תכנית כלכלית כוללת לקידום העיר אילת, כולל פירוט עלויות יצירת התכנית. בעניין זה, הדגיש ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, כי ההחלטה האמורה של צוות השרים, באה לחסום אפשרות לגזירות נקודתיות על העיר אילת וקבעה בחוכמה שמתבקשת תכנית כלכלית כוללת לעיר אילת. זה המקום לציין את הפעולות הרבות שעברו בהצלחה לביטול הגזירה ויותר מכך להשבת הטבת המס במסגרת חוק אזור סחר חופשי לאילת (אסח"א). הדבר נעשה בזכות עבודה נמרצת ומאומצת של ראש העירייה והנהלת העירייה מול כנסת ישראל, חלקה בעזרת אנשי סיעות מאילת, וברובה בזכות הקשרים הטובים והאמינים שנוצרו עם השנים והובילו לתמיכה מרבית של כנסת ישראל וממשלת ישראל בעיר אילת. "זהו מאבק צודק על חייה של עיר", ציין ראש העירייה.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד