עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

המחנות העולים במסע לפולין

30/03/2015
המחנות העולים במסע לפולין (הגדל)

המחנות העולים במסע לפולין

כחלק מפעילות מגוונת ואיכותית הכוללת מאות חוגים שמציעה רשת המתנ"סים, מרכזי נוער וארגוני נוער, פועלת זו השנה הרביעית תנועת נוער ישנה חדשה, "המחנות העולים", במסגרתה פעילים עשרות ילדים ובני נוער, תלמידי כיתות ד'-י"א מאילת. השנה, יצאו לראשונה בתחילת החודש (3-10.3.15), 8 מבוגרי התנועה, תלמידי כיתות י"א ביחד עם חניכי התנועה מכל הארץ, למסע לגילוי שורשי המהפכה הציונית ומרד תנועות הנוער- שואה וגבורה.

 

אמיר קציר, רכז התנועה באילת, סיפר: "יצאנו למסע ביחד עם שכבת י"א מכל הארץ, במהלך היום למדנו על חיי היהודים בפולין, על חיי הגטו והמחנות, הבנו יחד איך קורה שהחברה הגרמנית הופכת לנאצית ומבצעת את הפשע הגדול ביותר של האנושות. בערבים ישנו בחדרים במלון לפעולות הערב שלא פעם גלשו אל הלילה. שוחחנו על הציונות שקמה מאפר השואה, דנו בשאלות על טבע האדם והחברה וניסינו בהצלחה מרובה להתעמת עם שאלות שרלוונטיות גם לימינו אנו. בימים האחרונים שאלנו את עצמנו מה תפקידנו? עם מה אנחנו רוצים לחזור לחברה הישראלית? לאילת? לבית הספר?  והצלחנו לענות על רוב השאלות, חלקן נשארו פתוחות ועוד נמשיך לחפש להן תשובות". דקל חניכה בתנועה מספרת: "המסע הזה משנה אותך. גורם לך להסתכל למציאות בעיניים ולהבין שהזמנים מתחלקים ללפני ואחרי השואה. יש לזכור שההפך מאהבה היא אדישות. אנחנו החלטנו שלא נהיה אדישים. קיבלנו יחד החלטה לפעול למען שינוי ועשייה חברתית להיות מעורבים יותר בסביבה, להיות מנהיגים". "אין ספק שחווינו חוויה עוצמתית ומעצבת עבור הקבוצה ועבור הפרט, חוויה שתמשיך איתנו הלאה אל חברת הנוער שלנו בתנועה ובעיר. ועכשיו נותר להמשיך ולפעול, לתקן את מה שדורש תיקון כדי להמשיך וליצור חברה טובה יותר ומלוכדת יותר". סיכם אמיר.

 

ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, שליווה את תלמידי בית הספר בשלושה מסעות לפולין, בירך את חניכי "המחנות העולים" וציין בדבריו לחניכים: "מניסיוני, חווית המסע מעצימה את התובנות באשר לגדולת העם היהודי ובעיקר את הצורך המצווה את כולנו שיש לזכור ולא לשכוח את אשר עולל לנו הצורר הנאצי. במסע זה צף ועולה הציווי שחובה עלינו לשמור על צלם אנוש ולפעול על פי קודים מוסריים וערכיים, על אהבת האדם ואהבת חינם ורק כך נהפוך את עולמנו לעולם טוב יותר. במסע משמעותי זה, עיניהם ותקוותיהם של ניצולי השואה שהם היום בשנות ה- 80 לחייהם, נשואות אליכם. דור זה שניצל כשגילם אז היה כגילכם היום, מצפה מכולנו שלעולם לא נשכח את הטרגדיה שהתחוללה שם. ותמיד נזכור ובעיקר נזכיר לדורות הבאים".  

גם חניכי התנועה צוידו ביומן המסע לפולין, שמפיק מידי שנה מועדון רוטרי בשיתוף עם משפחת מלר ואשר מחולק לתלמידי כיתות י"ב היוצאים למסע לפולין במסגרת הבית ספרית. היומן כולל את לוח הזמנים של המסע, פרטים על המקומות המרכזיים אותם פוקדים בני הנוער וכן מקום לכתוב זיכרונות ורשמים מהמסע.

 

"המחנות העולים" הינה ביסודה תנועת נוער חלוצית, אשר הוקמה בשנת 1926, מתוך אמונה, כי יש לעודד ולחנך את החניכים להתמודד עם אתגרים בדמותם של יוזמה, לקיחת אחריות ומנהיגות לצד מפגש חברתי עקבי בקבוצת שווים חברתית. ערכי מגילת העצמאות, כבוד האדם והסביבה, שוויון, שיתוף, ואהבת הארץ מהווים רק חלק מרשימה ארוכה של תכנים מהותיים וערכיים, אותם פוגשים החניכים במהלך הפעילות התנועתית על גווניה השונים.

 

במסגרת הפעילות, נפגשים החניכים פעמיים בשבוע במבנה שיועד להם, סמוך לבית הפועל בגן פרדקין. בין הפעילויות שחווים החניכים, מפגשים ערכיים חברתיים בתוך התנועה באילת ומפגשים עם חניכי התנועה מכל הארץ.  כך גם המסע לפולין, סיכם למעשה את לימוד נושא השואה, במסגרתו נחשפו החניכים לנושא בדרכים שונות - סדנאות, ימי עיון, סמינרים, ימי גיבוש, צפייה בסרטים ועוד.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד