עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

מטה המאבק נגד סגירת שדה דב

22/06/2015
מטה המאבק נגד סגירת שדה דב (הגדל)

מטה המאבק נגד סגירת שדה דב

על רקע הכוונה לסגור את שדה התעופה דב בשנת 2016 התכנס היום (ב') מטה המאבק שהקים ראש העיר אילת – מאיר יצחק הלוי, ויצא בקריאה משותפת לממשלת ישראל, לדחות את סגירת שדה דב האזרחי עד לשנת 2019 (מועד פינוי השדה הצבאי לפי החלטת הממשלה 2392 מיום 4.1.2015) ובזמן זה למצוא פתרונות ראויים לעיר אילת, שיבטיחו את המשך חיבורה למדינת ישראל. מטה המאבק כולל את ראשי העיר אילת וחבל אילות, בכירי תעשיית התיירות והמסחר, אנשי אקדמיה, נציגי מערכות הבריאות וחברות התעופה.

 

בין הנוכחים היום בדיון, ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי, אודי גת – יו"ר מועצת חבל אילות, חיים סלמי – יו"ר התאחדות מלונות אילת, נועז בר ניר – מנכ"ל התאחדות מלונות ישראל, ניר         דגן – מנכ"ל ארקיע, גורמי מסחר ותיירות, חברי מועצת עיר והנהלת העירייה. בפתח הדיון ציין ראש העירייה, כי מדובר בהחלטה הזויה, שתכניס את העיר אילת להסגר, בו בזמן שאילת כלקוח העיקרי כלל לא נשאלה ומכאן שלא נבחנו ההשלכות על העיר אילת ותושביה. כידוע פינוי שדה דב, יוביל להעתקת מערך הטיסות לשדה התעופה בן גוריון, דבר אשר יצמצם דרמטית את זמינות הטיסות לאילת וממנה ויאריך משמעותית את משך זמן ההגעה מאילת ואליה. אלה יגרמו לפגיעה אנושה בעיר אילת ובתושביה. עוד ראוי לציין, כי גם רת"א – רשות תעופה אזרחית הודיעה, כי הפסקת הפעילות האזרחית בשדה דב תפגע קשה בפעילות טיסות הקו לאילת בשל חוסר מוכנות הקליטה בשדה התעופה בן גוריון, ברמה הכוללת.

 

כאמור ההשלכות נוגעות בכל תחומי החיים בעיר, ביניהן: פגיעה בבריאות: עשרות אלפי תושבי אילת, שנדרשים לטוס מידי יום לבדיקות רפואיות במרכז הארץ, יאריכו את זמן ההגעה ואת זמן ההמתנה. פגיעה בתיירות: מאות אלפי נופשים הפוקדים את העיר אילת לנופש או לכנסים, לפעילויות ספורט ולפסטיבלים, עלולים להעדיף יעדים אחרים על פני אילת בגלל הארכת זמן ההגעה לעיר אילת. פגיעה בחינוך: אלפי הסטודנטים הלומדים בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה הפתוחה, האוניברסיטה הימית והמכללות, ייפגעו בשל זמינות המרצים המגיעים לעיר אילת מידי יום. בנוסף ייפגעו בני ובנות אילת הלומדים במוסדות אקדמיים מחוץ לעיר אילת. פגיעה בתעסוקה ובכלכלה: מאות בעלי העסקים הטסים מידי יום במסגרת עסקיהם הפרטיים, לא יוכלו לנהל יום עבודה סדיר בשל ירידה משמעותית בזמינות הטיסות. זאת ועוד, השקעה של מילארדי שקלים בשדה התעופה החדש בתמנע, ירדו לטמיון, בשל הקיטון הדרמטי הצפוי בפעילות השדה על רקע סגירת שדה דוב.

 

"ממשלת ישראל נדרשת בזאת, שלא לנתק את העיר אילת -  שערה הדרומי של מדינת ישראל, ולאפשר לה, לתושביה ולבאים בשעריה, לנהל שגרת חיים סדירה כזכות בסיסית של כל אזרח במדינת ישראל" קראו חברי המטה.

 

על אף שהביצוע נמצא בשלבי בדיקת היתכנות וביצוע אם וכאשר ייעשה בעוד מספר שנים, התריע ראש העירייה בפני כל הגורמים הרלוונטיים על ההשלכות הצפויות עם סגירת השדה, תוך שציין, כי שדה דוב משמש "עורק חיים" חיוני עבור תושבי אילת והתיירים הבאים בשעריה. "אין המדובר במסעות שעשועים אלא בהתנהלות הנוגעת בחיי היום יום" ציין ראש העירייה והוסיף: "תושבי אילת מתייחסים לשדה דב כמרכז היציאה העיקרי המהווה עורק חיים מרכזי לצרכי בריאות, חינוך, פרנסה, איחוד משפחות ועוד. משמעות סגירת שדה דב היא להכניס את תושבי אילת, שמתמודדים בקושי רב עם הריחוק הגיאוגרפי ממרכז הארץ, להסגר". עוד ציין ראש העירייה, כי דווקא בימים שכל הגורמים צריכים להתכנס לטובת העיר אילת על רקע הפיתוח המואץ של השכנות ממזרח (עקבה) ומדרום (טאבה), ניחתת על העיר אילת גזירה קשה שתפגע, כאמור קשות בתעשיית התיירות ובתוך כך בכנסים המקצועיים המתקיימים במהלך השנה ומהווים חמצן עבור בתי המלון, שלא בעונות השיא.

במכתבו של ראש העירייה לשר התחבורה, שב וביקש ראש העירייה, כי כיוון שפינוי השדה הצבאי בשדה דב מתוכנן לחודש ינואר 2019, יש להמשיך ולהפעיל במקביל גם את השדה האזרחי. "אין צורך למהר ולהפסיק את הפעילות האזרחית בשדה כבר בשנת 2016, וראוי כי זמן זה ישמש לבחינת החלופות האפשריות על ידי צוות ההיגוי שהוקם לשם כך", כתב ראש העירייה.

 

במכתב ששלח בעבר ראש העירייה להראל לוקר, מי שכיהן אז כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ועמד בראש הוועדה שקיבלה את ההחלטה על הפינוי, הציע ראש העירייה, לבחון את החלופות המוצעות להמשך פעילות השדה האזרחי, ובהן פינוי מכלול השטחים המשמשים כיום כשטחי תפעול של התעופה הצבאית והאזרחית, הותרת מסלול ההמראות והנחיתות במקום הנוכחי והקמת טרמינל בצמוד לתחנת הכוח רידינג בשטח בו ממילא לא תותר בנייה אחרת.

 

לצד התכנסות המטה, פנה ראש העירייה בשבוע שעבר לכל שרי הממשלה ועדכן אותם על הקמת מטה מאבק להצלת העיר אילת, וזאת במטרה להתנגד בצורה נחרצת להחלטת הממשלה בנושא פינוי שדה דב. עוד מחה ראש העירייה בשם המטה על כך שקולה של העיר אילת לא נשמע לאורך השנים האחרונות, כאשר התקבלו החלטות על ניתוקה! "התוצאה של פינוי שדה דב פוגעת באופן ישיר בתושבי אילת וסביבתה. רוב תושביה של אילת עוסקים בתיירות וניזונים מתנועת התיירים אליה, ובנוסף שגרת היום יום שלהם מבוססת על ציר התחבורה למרכז" ציין ראש העירייה במכתבו לשרים והוסיף: "על אף שהשדה ימשיך לפעול עד לשנת 2019, משום פעילות השדה הצבאי, תמוה בעינינו הצורך למהר ולפנות את השדה האזרחי כבר בעוד כשנה, וזאת על אף שלא יינתן מענה הולם לציר התחבורה אילת- ת"א , כפי שתושבי אילת כה זקוקים לו".

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד