עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

רגישות לנגישות

19/08/2015
רגישות לנגישות (הגדל)

רגישות לנגישות

לצד מיצג חברתי של עמותת נגישות ישראל – מרחב אילת והערבה בשיתוף סיירת הנגישות העירונית, שהתקיים ביום (ב'), במסגרתו תפסו עשרות כסאות גלגלים מקומות חניה לאורך רחוב שדרות התמרים באילת, הציבה עיריית אילת באמצעות רשות החניה, מסרים בצמוד לכל תמרורי חניית הנכים לאורך שדרות התמרים עליהם כתוב: "לא נכה – אל תחנה" 1,000 ₪ קנס.

החל מהשעה 7:00 בבוקר יום (ב'), בשעות הכי עמוסות ובזמן שהעיר אילת עמוסה בנופשים, הוצבו 20 כיסאות גלגלים במקומות חניה לאורך רחובה המרכזי של העיר אילת בשדרות התמרים, כשעל כל אחד מהם מופיע שלט עם תירוץ, ששגור בפי אלה שחונים בחניית נכים, ללא תו נכה. עיריית אילת  שנתנה את ברכתה לאירוע, סייעה באמצעות הפיקוח העירוני ורשות החניה בשמירה ופינוי של החניות, לקיום המיצג. תושבי אילת העוברים והשבים הביאו תמיכה רבה ביוזמה.

מטרת המיצג החברתי- סביבתי, להמחיש את תחושתו של הנכה המחפש חניה- "כל התירוצים תפוסים-לא נכה אל תחנה". הרעיון מאחורי המיצג הינו לקדם את המודעות וההסברה בדרך מקורית, סביבתית, אומנותית וחברתית, ואף מתריסה ומקוממת. לתת לנהגים להרגיש איך אדם עם מוגבלות חש כשהוא מנסה להגיע ליעדו ופשוט לא מוצא חנייה פנויה ובפרט חניית נכים.

המיצג של "כל התירוצים תפוסים-לא נכה אל תחנה" מייצג את הקשיים והמחסומים שנתקלים בהם אנשים עם מוגבלות ביום יום במקומות בילוי, במערכת החינוך וכמובן גם במקומות העסקה פוטנציאלים.

ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, שביקר הבוקר את הפעילים ברך על היוזמה ולא התפלא לשמוע מהם, כי תושבי אילת, רובם ככולם קיבלו בהבנה את העניין וגילו רגישות כלפיי הנגישות. בהתייחס ליוזמה של עיריית אילת לחזק את המסר בתמרורי חניית הנכים, ציין ראש העירייה, כי הוא מקווה שהמסר המרתיע של 1,000 ₪ קנס יוביל אנשים ללא מוגבלות לכבד את הצורך הקריטי של חניה זמינה ונגישה עבור אנשים עם מוגבלות.

עיריית אילת הרואה חשיבות רבה בהגברת הנגישות פעלה בשנים האחרונות להנגיש מוסדות ציבור, מעברי חציה, תחנות אוטובוס, חופי ים וגם הנגשת השחייה במפרץ אילת. בנוסף, פועלת העירייה להנגיש גם את האירועים לטובת אנשים עם מוגבלויות, לרבות הסדרת חניות לנכים בסמוך לאירוע, הנגשת שירותים ומקומות ישיבה, מערכות שמע לאנשים עם מוגבלות שמיעה, ליווי טקסים בטקסט הנחיה רץ, שפת סימנים ועוד. עוד פעלה העירייה להנגיש גם את אתר העירייה המותאם לבעלי מוגבלות שמיעה וראיה באמצעות סרגל נגישות ייחודי המפעיל מקלדת עיוורים, שינוי צבעים וגודל פונט, כך יכולים בעלי מוגבלויות לגלוש באופן ידידותי, יעיל ומהיר. 

 

בשנים האחרונות עברו בכנסת חוקים ותקנות המקדמים ומחייבים שיפור בנגישות, במסגרת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. במסגרת זו הרחיבה עמותת נגישות ישראל פעילותה באזור והקימה מרחב פעילות באילת ובערבה המקיים פעילות מגוונת: הדרכות עובדים, פעילויות חינוכיות וקהילתיות, יעוץ וליווי נגישות למגזר העסקי, קמפיינים של מודעות והסברה ועוד.

 

כחלק מהפעילות, הקימה העמותה בשיתוף האגף לשירותים חברתיים בעירייה קבוצת "סיירת נגישות", המורכבת מקבוצת מתנדבים עם מוגבלות וללא מוגבלות אשר מובילים יחד תהליכים לקידום הנגישות בעיר. הם לומדים בחברותא על תהליכים וחוקים הקשורים בחוק השוויון לאנשים עם מוגבלות (התשנ"ח- 1998), סוקרים מקומות, נפגשים עם בעלי עסקים, מבקרים במקומות ציבוריים, ומתכננים פרויקטים.

 

עוד כחלק ממדיניות העירייה להנגיש את מירב השירותים והדרכים לטובת אנשים עם מוגבלויות ועל רקע חקיקה, שתכליתה כאמור להתאים את המרחב הציבורי לטובת אנשים אלה, כדי שכל אדם ללא קשר ליכולותיו ומגבלותיו, יוכל ליהנות מהשירותים הניתנים בעסקים השונים, באופן שוויוני, עצמאי, בטיחותי ומכובד, פועלת העירייה לאכוף את העניין במסגרת חוק רישוי עסקים, כך שבהתאם לסעיף 7 (א) לחוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968 תהווה הדרישה האמורה, תנאי נוסף בגוף רישיון/היתר זמני לבית העסק.

 

במסגרת זו קבע המחוקק, כי בית עסק ומקום בו ניתן שירות לציבור, יהיו חייבים לבצע התאמות נגישות, המפורטות בתקנות חוק "שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות" ותקנות חוק התכנון והבנייה. עוד קבע המחוקק, כי במסגרת הליך רישוי העסק יקוימו דרישות הנגישות על פי דין הן בהקשר למבנה, תשתיות וסביבה והן בהקשר למתן השירות, זאת באמצעות בעלי מקצוע מוסמכים.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד