עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

שותפים בחשיבה על הסביבה

25/08/2015
שותפים בחשיבה על הסביבה (הגדל)

שותפים בחשיבה על הסביבה

לאחר עשור של פעילות ענפה בתחום החינוך סביבתי, מובילה המחלקה לחינוך סביבתי ביחידה האזורית לאיכות הסביבה, מהפכה בתחום החשיבה והעשייה למען הסביבה. לראשונה יקבעו נציגי בתי הספר והגופים הירוקים את התכנים והתוכניות הסביבתיות שיופעלו במערכת החינוך בשנת תשע"ו ויקדמו את תחום הקיימות.

 

במהלך הקיץ, נפגשו ליום עיון וסמינר בן יומיים, 25 נציגים נבחרים, ביניהם מנהלים מובילים ממערכת החינוך, מורים מובילים, נציגי הגופים הירוקים בעיר, וגופי חינוך סביבתי דוגמת תעשידע, הקרן הקיימת לישראל ועוד. את הפעילות שיזמה, כאמור המחלקה לחינוך סביבתי בניהולה של רונה שפירא, הנחו והובילו, שני מרצ'בסקי מהמכון לחינוך דמוקרטי, מומחית להובלת תהליכי למידה מבוססת פרויקט ומקום ותומר בן עמי, יזם חברתי מוביל "יוזמת הקיימנים" העוסקת בקיימות חברתית וקהילתית ובגישת ה ART OF HOSTING המובילה שיתוף ציבור והתערבות במרחב תוך העמקת הקשר והזהות המקומית. במהלך הפעילות למדו המשתתפים כיצד פילוסופיה מקיימת הופכת לדרך חיים מעשית, שתלווה את עבודתם החינוכית.  

 

"מטרת הסמינר היתה להוביל תהליך עם המשתתפים, כך שהם יקבעו מהי הזהות המקומית ודרכי הקיימות אותה הם רוצים להוביל עם הקהילה המקומית תוך בניית שיתופי פעולה רחבים בין כל הגופים ומוסדות החינוך" סיפרה רונה שפירא והוסיפה: "מתוך התהליך, מקסים היה לראות כיצד נולדת הקשבה עמוקה וחיבור לזהות המקומית האילתית ולתפיסת קיימות עמוקה וחברתית, בה שולט שיח של תפיסות אקולוגיות אנושיות ולא רק התייחסות לאקולוגיה הפיסית, כפי שאנו מכירים אותה העוסקת במונחים של טיפול בפסולת ומיחזור, ניקיון והתייעלות אנרגתית.  בנוסף אפשר היה לראות כיצד כשניתן הכוח לקבוצה למפות ולהכיר את הזהות המקומית, מתחברים להם הקשרים חברתיים וכלכליים שהם ביטוי של המשבר הסביבתי מתוך הכרה, כי כל אחד יכול להשפיע ולהוביל שינוי עמוק יותר לא רק בבתי הספר אלה בקהילה כולה".

 

ביום השני של הסמינר עסקו השותפים בבניית תוצרים מעשיים על פי שיטת העבודה של למידה מבוססת פרויקט שיופעלו במערכת החינוך בשנת הלימודים הבאה תשע"ו. בין התוצרים שבחרו השותפים להוביל ניתן למצוא יוזמות כגון: תנועה בטוחה ועצמאית במרחב, בה ייקחו חלק התלמידים בסימון שבילי אופניים בטוחים מבתי הספר לבתים כחלק מתכנית אב לאופניים ובחיבור לחזון של עיר מקיימת ועיר ספורט, פרויקט של PLACE MAKING והתערבות במרחב באמצעות יוזמות קטנות שיבטאו את הקול של הקהילה במרחב. יוזמה זו עתידה לקום בשיתוף עם מרכז צעירים, אוניברסיטת בן גוריון קמפוס אילת והיחידה האזורית לאיכות הסביבה. ביוזמתם תוקם קבוצת קיימנים מקומית בהנחייתו של תומר בן עמי. פרויקט שלישי שנבחר על ידי המשתתפים הוא העצמת פארק הצפרות הבינלאומי באמצעות הובלת תהליך של בחירת הציפור המקומית שתאפיין את הזהות המקומית האילתית ותשמש כמקור לגאווה מקומית.

 

"פרויקטים אלו הם רק תחילתה של דרך חדשה בה אנו מקווים, שהכוח של קביעת החזון המקיים לעיר אילת יקבע על פי צרכים קהילתיים שיזוהו על ידי בתי הספר הרבים המקדמים את הקיימות העירונית של אילת" ציינה רונה שפירא והוסיפה לתאר, כי ממשוב המשתתפים ניתן היה לראות כיצד בבואם לקבוע את הפרויקטים והתכניות, מצאו המשתתפים קולות וכוחות פנימיים, שאפשרו לכולם לאחד כוחות, על מנת להצעיד את העיר אילת, צעד אחד עמוק יותר לתוך עולם הקיימות ובכך להמשיך את הדרך להפוך את העיר אילת להיות עיר מקיימת בינלאומית כחזונו של ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי.

 

"אני מאמינה כי רק כאשר יותר אנשים ייקחו אחריות על עיצוב הקיימות העירונית ועל עיצוב המרחב העירוני נוכל להגדיל את שיתופי הפעולה עם הקהילה ולהוביל שינוי אמיתי במודעות, בתפיסה ובהתנהגות החברתית שמאפיינת את התפיסה החברתית – כלכלית" סיכמה רונה.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד