עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

פרויקט "שכונה חכמה" יוצא לדרך

11/10/2015
פרויקט "שכונה חכמה" יוצא לדרך (הגדל)

פרויקט "שכונה חכמה" יוצא לדרך

כחלק מתהליך רחב להטמעת מערכות ל"עיר חכמה", החלה עיריית אילת ביישום פיילוט "שכונה חכמה וירוקה" כחלק מתכנית להתייעלות אנרגטית וחיסכון בהוצאות החשמל, במימון ובתמיכה של האיחוד האירופי. השכונה שנבחרה לפרויקט הינה שכונת "מצפה ים" במערב 7. מאות מתושבי השכונה והעיר הגיעו לאירוע החשיפה שנערך בפארק קנדה, במעמד ראש משלחת האיחוד האירופי – השגריר לארס פאבורג אנדרסן, נציג משרד התשתיות הלאומיות -  אדי בית הזבדי, האנרגיה והמים וראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי. במהלך הטקס חתם ראש העירייה על אמנה בינלאומית, שתכליתה התחייבות לפעול לפיתוח בר קיימא ובכך הצטרף ל – 6,333 ראשי ערים מכל העולם החתומים על האמנה.

 

נציג האיחוד האירופי ציין בדבריו, כי מעבר לחיסכון המשמעותי שצפוי הודות לפרויקט, הצלחתו תאפשר לעיריית אילת ולערים אחרות בישראל ליישמו במקומות נוספים. ברוח התקופה ועל רקע המצב הביטחוני ציין השגריר, כי בפרויקט משתתפות ערים מדרום אגן הים התיכון ביניהן: לבנון, ירדן, תוניס, מרוקו, הרשות הפלשתינית ומדינות נוספות. "הפרויקט מהווה גשר להידברות ושלום הבנוי על הצורך של כולנו לאיכות חיים, הפחתת פליטות והתייעלות אנרגטית" אמר השגריר והוסיף: "אילת הנה צומת דרכים בין ירדן ומצרים, אני מקווה שהפרויקט יהפוך את אילת גם לגשר לשלום והידברות בזכות הפרויקט".

 

עיר חכמה הינה עיר המשתמשת בטכנולוגיות מידע ותקשורת (ICT) במטרה להיות יעילה יותר, ובכך ליצור חיסכון בהוצאות ובאנרגיה, לשפר את רמת השירותים, את איכות הסביבה את איכות החיים ולקדם את הקיימות במרחב העירוני. כל אלה תורמים לכלכלה חדשנית ופליטת פחמן נמוכה יותר. באילת כמו בכל עיר, יש הרבה תחומים ונושאים "חכמים" המיושמים בפועל, ומכאן שמטרת תכנית "עיר חכמה", הינה לשפר דברים קיימים ולהוסיף נושאים חדשים על פי סטנדרטים ומדדים בינלאומיים של ערים חכמות,  ובכך להפכה להיות עיר מקיימת.

 

העיר אילת היתה הראשונה בארץ להוביל את התכנית, כאשר כבר בשנת 2012 מינה ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, מומחה לעניין. מאז השתתפו בכירי העירייה: ראש העירייה, סגנו וממלא מקומו – אלי לנקרי, מנהל היחידה הסביבתית – אסף אדמון ונציגי היחידה, במספר כנסים מקצועיים בארץ ובחו"ל, בהם הציגה אילת את עיקרי התכנית. החשוב ביניהם היה כנס "ערים חכמות", שהתקיים בנובמבר 2014 בברצלונה, במסגרתו נבחרה העיר אילת להיות אחת מהערים הראשונות שתעלה על פלטפורמת "אינטרנט של כל הדברים" הפועלת בטכנולוגיית Fiware פלטפורמת תוכנה פתוחה לתשתיות מידע שמנהיג האיחוד האירופי, מתוך מטרה ליצור תשתית אחודה להעברת נתוני מידע אינטרנטיים ממקורות רבים.

 

לאחר שהתמודדה בהליך תחרותי של האיחוד האירופי מול למעלה מ- 100 ערים במזרח התיכון ובצפון אפריקה, זכתה העיר אילת במענק של האיחוד האירופי המשותף בשווי של מעל 500 אלף יורו, להקמת מודל של "שכונה יעילה אנרגטית וירוקה" שתכלול את כל האספקטים של התייעלות אנרגטית. כאמור, לפרויקט נבחרה שכונת "מצפה ים" שבמערב 7 זאת בזכות תמהיל השכונה הכולל מוסדות ציבור (בית כנסת), מוסדות חינוך (בית ספר וגני ילדים), מרכז מסחרי, גנים ציבוריים (פארק קנדה, גן משחקים ופארק ספורט), וכן מגורים מגוונים בכ – 900 בתי אב (בנייה רוויה ובנייה פרטית).

 

במסגרת הפרויקט תבוצע החלפת תאורת הרחוב לתאורה יעילה, התייעלות אנרגטית במבני הציבור בשכונה, תכנית חינוכית ייחודית בנושא בבית ספר "מצפה ים" וכן ליווי, הדרכה והטמעה של אמצעים טכנולוגיים להתייעלות בחשמל בבתי התושבים. כך בבתים הפרטיים יותקנו מערכות ניטור רציפות הבודקות את צריכת האנרגיה ליד מונה החשמל הראשי ומעבירות את המידע לאינטרנט ולסמארטפון. המערכת תאפשר לצרכן לבדוק בזמן אמת את עלות החשמל בבית. בנוסף, תותקן מערכת לצרכן מרכזי או שניים אשר תאפשר הפעלה והפסקה של המערכת מרחוק על ידי הסמארטפון או האינטרנט. אלעד טופל – מתאם הפרויקט ביחידה האזורית לאיכות הסביבה אילת-חבל אילות, המנהלת את הפרויקט מסביר: "מכיוון שחלק ניכר מהבזבוז בצריכת החשמל בבית הנו כתוצאה מכך ששכחנו מזגן או מערכות דולקות אחרות, תאפשר מערכת הניטור, לצמצם את הצריכה. בנוסף, על ידי ניתוח הצריכה ניתן יהיה לבדוק אם המערכות בבית יעילות ומה הכדאיות הכלכלית להחליף מוצרים כגון מקרר, מזגן, תמי4, מכונת כביסה ועוד". בטרם התקנת המערכות בבתים, תבצע היחידה ביקורי בית, שתכליתם לבדוק את נתוני המערכות בבית, לקבל מידע על אופי הבנייה והחלונות, לראיין בקצרה את הדיירים ולהבין את התנהלות הבית ולאחריהם, כאמור תותקן המערכת. המערכת כאמור תאפשר מעקב ובקרה בבתים הפרטיים, במסגרתם יקבל כל בית אב המלצות כיצד לצמצם את הצריכה.

 

במסגרת זו, בכוונת העירייה להביא להקטנת הוצאות האנרגיה בתאורת הרחובות, במבנים הציבוריים ולסייע לתושבים להקטין את צריכת האנרגיה בבתיהם ובכך לעמוד ביעדי התכנית, כפי שמופיעים באמנה הבינלאומית של האיחוד האירופי ואשר מוגדרים בשם ״20-20-20״: 20% הפחתה של גזי חממה בהשוואה לרמות גזי החממה שנמדדו בין השנים 1990-2020. העלאת אחוז האנרגיה המיוצרת ממקורות מתחדשים ל 20% עד שנת 2020. שיפור של 20% ביעילות האנרגטית באיחוד האירופאי עד 2020. בעקבות אימוץ היעדים יצר האיחוד האירופאי את האמנה של ראשי הערים וזאת על מנת לעודד ראשי ערים ורשויות להתחייב ליעדים אלו.

  

החיסכון הצפוי ברמת השכונה (ללא בתים בפרטיים) הנו כ - 180 אלף ש"ח לשנה משכונה זו בלבד. זה המקום לציין, כי הפרויקט הינו פיילוט. הצלחה שלו והרחבתו לכלל העיר תוביל לחיסכון של למעלה ממיליון ש"ח בשנה על ידי התייעלות בתאורת הרחובות ומבני הציבור בכלל העיר.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד