עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

ג'קי פומס - קונסול של כבוד

15/03/2016
ג'קי פומס - קונסול של כבוד (הגדל)

ג'קי פומס - קונסול של כבוד

שגריר בלגיה - ג'ון קורנט דלסיוס, ביקר השבוע באילת במסגרת טקס חילופי קונסולים והענקת אות כבוד לג'קי פומס, אשר שימש כקונסול כבוד של הממלכה הבלגית באילת לאורך 26 שנים. השגריר והקונסולים ביקרו בלשכת ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי וקיבלו את ברכתו. ג'קי, שזכה לאות "יקיר אילת" בשנה 2010 בזכות פועלו בתחום התעופה, התיירות והקהילה, זכה לקבל ממלך בלגיה תואר "קונסול כבוד לכל החיים", בזכות פועלו לטיפוח ושימור היחסים עם בלגיה.

 

אתמול (א') ביקר שגריר בלגיה - ג'ון קורנט ופמלייתו באילת, זאת כאמור במסגרת טקס חילופי קונסולים.  במהלך הביקור נפגש השגריר עם ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, יחד עם קונסול הכבוד היוצא – ג'קי פומס והקונסולרית הנכנסת אן סלוין. במהלך המפגש בלשכתו שיבח ראש העירייה את פועלו של פומס לאורך השנים כקונסול וכמי שקידם את התיירות בעיר אילת לאורך שנים. השגריר הבלגי התרגש מאוד מתזמון המפגש, אשר נערך במקביל לחגיגות אילת. "אילת היא עיר מאוד מיוחדת, לא סתם בחרה בלגיה להציב קונסול דווקא באילת. אתמול עמדתי על המרפסת של מלון דן וראיתי לנגד עיני ארבע מדינות ואת זה לא רואים באף מקום. אני חולם שיום אחד נוכל לטייל בחופשיות לאורך כל אותן המדינות". ראש העירייה הודה לשגריר על הדברים החמים וציין, כי הנהגת העיר רואה בפיתוחו של הים האדום והאזור כולו חוסן תיירותי, כלכלי וביטחוני. כהרגלו העניק ראש העירייה לשגריר, שי צנוע והזמין אותו להשתתף בחגיגות אילת.

 

ג'קי פומס אשר שימש במשך 26 שנים קונסול כבוד של הממלכה הבלגית מסיים בימים אלה את תפקידו. את פומס תחליף אן סלוין, תושבת אילת מזה 30 שנה כקונסולרית בלגיה באילת. פומס ימשיך לייצג את בלגיה בתפקיד פורמלי "כקונסול כבוד לכל החיים" תואר ייחודי הנחשב למאוד נדיר אותו קיבל ממלך בלגיה בעצמו. פומס שעלה לארץ כניצול שואה יתום סיים את שירותו הצבאי, נרשם לבית ספר לתעופה ופיקוח טיסה, בסיומו שירת בתפקיד קצין מבצעים ופיקוח טיסה בנמל התעופה בן גוריון. בשנת 1965 נשלח פומס לנהל את שדה התעופה באילת אותו ניהל במשך 20 שנה. במלחמת ששת הימים ניהל פומס לצד שדה התעופה באילת את שדות התעופה בסיני (אופירה, סנטה קתרינה, טרמינל רס-א-נקב) ומאוחר יותר את הטרמינל בעובדה אותו הקים פומס במסגרת הפעלת טיסות השכר לאילת, פעולה לה היה שותף. אחרי שלושים שנים בתחום התעופה פרש פומס מניהול נמל אילת לטובת הקמת עמותת התיירות באילת, לאחר מיכן שימש כסגן יו"ר לשכת המסחר, נשיא מועדון רוטרי ונשיא מועדון סקאל. כל זאת, לצד מינויו כקונסול כבוד של הממלכה הבלגית במשך 26 השנים האחרונות.

 

פומס סיכם בהתרגשות " עשיתי דרך עד הלום מיתום מלחמה, ששרד את השואה לבעל משפחה עם אישה, ארבעה נכדים ושני נינים וניסיון עשיר במגוון תחומים. עברתי כברת דרך ארוכה ואמשיך בעשייה".

 

 

ראש העירייה ברך את פומס על פועלו וסיפר, כי לצד עבודתו הציבורית והקהילתית, היה פומס זרז משמעותי עבורו לקידום השבת הטבת המס לגמלאי אילת, תוך שראה בכך שליחות ציבורית כאילו היה יו"ר ועד גמלאי אילת. ראש העירייה ברך גם את הקונסולרית הנכנסת אן סלוין והדגיש "את נכנסת לנעליים לא קטנות, אך אנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי לסייע לך בתפקידך החשוב".

 

תפקידיו של קונסול באילת הינם רבים ומשמעותיים הן עבור קידום ופיתוח הקשר בין המדינות והן לטובת עידוד התיירות. בשנת 1989 החליט מלך בלגיה בשיתוף השגרירות בתל-אביב, להקים קונסוליה באילת ובמרחב דרום וזאת בגין חשיבותה של אילת והקרבה שלה למצרים וירדן. בנוסף, עקב הפעלת טיסות שכר לאילת, פקדו אז את אילת כ-2,000 תיירים מבלגיה לצד כ-100 בעלי אזרחות בלגית שהתגוררו באזור הדרום והיו זקוקים לשירותים קונסולריים. מאז מונה ג'קי פומס שכיהן כאמור עד היום. לצד תואר קונסול כבוד, שהוענק לו מהממלכה הבלגית קיבל ג'קי גם את התואר "קצין מסדר לאופולד השני" המצטרף לתואר "אביר הכתר הבלגי של המלך אלברט השני", אותו קיבל כבר בשנת 2001. תפקידו  כקונסול כלל בין היתר פתרון בעיות דרכונים בגבולות, אירוח שרים ואורחים מבלגיה וכן טיפול הבעיות בבתי חולים, בתי סוהר, בתי משפט ומשטרה הקשורות לאזרחים בלגים. בנוסף, טיפול בכל תחומי משרד הפנים הבלגי – נישואים-גירושים, רישום ילדים, פטירה והעברת גופות וכדומה. הקונסולרית הנכנסת אן סלוין, החלה את תפקידה באופן רשמי בליווי וסיוע של פומס. אנו מאחלים לה הצלחה רבה בתפקידה.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד