עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

העיר אילת זכתה כעיר פורצת דרך בתחום האנרגיה

5/04/2016
העיר אילת זכתה כעיר פורצת דרך בתחום האנרגיה (הגדל)

העיר אילת זכתה כעיר פורצת דרך בתחום האנרגיה

העיר אילת זכתה בציון לשבח כעיר פורצת דרך בתחום האנרגיה, בתחרות רשויות ירוקות של ועידת קלינטק לשנת 2016. את התעודה קיבל אסף אדמון – מנהל היחידה האזורית לאיכות סביבה אילת-חבל אילות בטקס שהתקיים אמש (ב') בירושלים.  

 

בחירת הרשויות הירוקות נעשתה על בסיס הפעילות הסביבתית שבוצעה בשנה האחרונה על ידי כל רשות בהתאם ל- 11 מדדים שנקבעו מראש, בתוכם: התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה, מחזור והפרדת פסולת, מים ושפכים, עידוד השימוש בתחבורה ציבורית, בניה ירוקה, גינון, חינוך סביבתי, חזות פני העיר, מסחר ותעשיה ירוקים, טיפוח שטחים ציבוריים וטבע עירוני, ניהול עירוני בר קיימא. השיפוט הסופי הסתייע בנתונים אובייקטיביים שנאספו מרשות המים והחשמל, המשרד לאיכות הסביבה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנוגע לצריכת חשמל, מים, וייצור פסולת לנפש. נתונים אלה מהווים אינדיקציה לאפקטיביות הפעולות שננקטות על ידי הרשויות המקומיות. בנוסף, נבחרו שתי רשויות מצטיינות ופורצות דרך בשני תחומים סביבתיים מרכזיים: אנרגיה ותחבורה, בתוכם העיר אילת שזכתה כאמור, בציון לשבח כעיר פורצת דרך בתחום האנרגיה, בין היתר, בזכות היישום רחב ההיקף של מערכות אנרגיה סולארית לקראת הפיכתה לעיר שאינה משתמשת באנרגיה מדלקים פוסלים בשעות היום.

 

באילת, כבר למעלה מעשור שמים דגש רב בשמירה על איכות הסביבה, זה החל בחזון של ראש                   העירייה – מאיר יצחק הלוי להפוך את העיר אילת לעיר מקיימת, המשיך בהקמת יחידת איכות סביבה משותפת לאילת וחבל אילות, השקעה בתחום הטיפול בשפכים, הקמת תחנות שאיבה חדשות וקווי סניקה מקבילים לשמירה על המפרץ, תנועות נוער ייחודיות "שומרי המפרץ" ו"אילטבע", ניצול הפוטנציאל של השמש לטובת אנרגיה מתחדשת, מהפיכת מיחזור והפרדת פסולת לזרמים באמצעות כ – 1,500 מתקני מיחזור הפזורים ברחבי העיר, חינוך סביבתי חוצה גופים ומוסדות חינוך, שכונות ירוקות וחכמות, עידוד לאורח חיים בריא באמצעות תכנית עירונית "אילת ים של בריאות" ועוד. השמירה על איכות הסביבה חוצה מבחינת העיר אילת גם גבולות, בזכות שיתוף פעולה עם העיר עקבה השכנה, הן בוועדת איכות סביבה משותפת והן בשיתופי פעולה לטיפול במטרדי סביבה.

 

כך בתחומי האנרגיה לצד חיסכון והתייעלות במסגרת "עיר חכמה", שואפים באילת והאזור להגיע לעצמאות אנרגטית עד שנת 2020 תוך הפיכת אילת מיבואנית ליצואנית אנרגיה ומרכז בינלאומי למחקר ופיתוח. נכון להיום ישנם באילת ובחבל אילות השכנה תשעה שדות סולאריים המשתרעים על שטח של יותר מ - 1,500 דונם. אלה מובילים לייצור עצמי של 75% מצריכת החשמל ביום. עד כה הוקמו ומוקמו 160 מגה ואט מתוך 400 מגה ואט חשמל נקי המאושר לייצור. את התחום מובילה מנהלת אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת, שהוקמה על ידי עיריית אילת והמועצה האזורית. גם בעיר אילת מקדמים מוסדות ובתים פרטיים את תחום האנרגיה המתחדשת עם הצבת עשרות אלפי מ"ר של פאנלים סולריים על גגות.

 

 

עוד כחלק מתהליך רחב להטמעת מערכות ל"עיר חכמה", החלה עיריית אילת ביישום פיילוט "שכונה חכמה וירוקה" כחלק מתכנית להתייעלות אנרגטית וחיסכון בהוצאות החשמל. לאחר שהתמודדה בהליך תחרותי של האיחוד האירופי מול למעלה מ- 100 ערים במזרח התיכון ובצפון אפריקה, זכתה העיר אילת במענק של האיחוד האירופי המשותף בשווי של מעל 600 אלף יורו, להקמת מודל של "שכונה יעילה אנרגטית וירוקה". לפרויקט נבחרה שכונת "מצפה ים" באילת הכוללת מוסדות ציבור (בית כנסת), מוסדות חינוך (בית ספר וגני ילדים), מרכז מסחרי, גנים ציבוריים (פארק קנדה, גן משחקים ופארק ספורט), וכן מגורים מגוונים בכ – 900 בתי אב (בנייה רוויה ובנייה פרטית). במסגרת הפרויקט תבוצע החלפת תאורת הרחוב לתאורה יעילה, התייעלות אנרגטית במבני הציבור בשכונה, תכנית חינוכית ייחודית בנושא בבית ספר "מצפה ים" וכן ליווי, הדרכה והטמעה של אמצעים טכנולוגיים להתייעלות בחשמל בבתי התושבים. כך בבתים הפרטיים יותקנו מערכות ניטור רציפות הבודקות את צריכת האנרגיה ליד מונה החשמל הראשי ומעבירות את המידע לאינטרנט ולסמארטפון. המערכת תאפשר לצרכן לבדוק בזמן אמת את עלות החשמל בבית.

 

אילת היא עיר מקיימת, עטורת אותות ופרסים המעידים על גודל ואיכות העשייה. לצד הציון לשבח כעיר פורצת דרך, אותות נגב ופרסי הצטיינות ולאחר עשור בו זוכה העיר אילת, שנה אחר שנה בדירוג כוכבי היופי המרביים בתחרות הארצית "קריה יפה ומקיימת בישראל יפה", הוענק לה בשנה שעברה, אות "עשור של הצטיינות" על 10 שנות התמדה, בזכות טיפוח, שיפור פני העיר, שמירה על  איכות חיים וסביבה מקיימת.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד