עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

התחדש התהליך לקידום הרכבת לאילת

1/11/2016
התחדש התהליך לקידום הרכבת לאילת (הגדל)

התחדש התהליך לקידום הרכבת לאילת

לאחר שהושלמה התכנית המפורטת לקו מסילות אילת, לרבות דיון בוועדות המקומיות ובוועדה המחוזית, כולל אישור תסקיר סביבתי ושינוי תכנית המתאר הארצית למערכות תחבורה – מסילות ברזל (תמ"א 23), התחדש התהליך הסטטוטורי של קו הרכבת לאילת. במסגרת זו, הציג בשבוע שעבר (ה') דן גרונר, ממשרד ס.א.ד.ג הנדסה ובניין בע"מ המנהל את הפרויקט עבור חברת "נתיבי ישראל", להנהלת העירייה את המשך השלבים לקידום קו הרכבת לאילת.

 

המערך המסילתי המחושמל יכלול 5 תחנות נוסעים, 7 תחנות תפעוליות, 4 מסופי מטענים. התחנה האחרונה באילת תמוקם בשטח מבואות אילת, צפונית לכביש העוקף המערבי. אורך התוואי מבאר שבע לאילת יהיה 222 ק"מ לנוסעים ו - 260 ק"מ למשא. זמן הנסיעה מאילת לתל אביב יהיה כשעתיים ועשר דקות, במהירות של עד 250 קמ"ש. אומדן הפרויקט עומד על 24.6 מיליארד ₪ כולל בניית 242 גשרים באורך כולל של 21 ק"מ   ו – 10 מנהרות באורך כולל של 14 ק"מ, אורך מסילות כולל כ - 700 ק"מ, מיגון, חישמול (10 תחנות השנאה), תקשורת וטיפול סביבתי ובתשתיות קיימות, לרבות ניקוז, שיקום נופי, טיפול בכבישים קיימים ומערכות תשתית. עוד הציג גרונר את צפי הנוסעים שיתחיל עם 3.5 מיליון נוסעים לשני הכיוונים, מספר שכמעט יכפיל את עצמו תוך שני עשורים. צפי הרכבות יעמוד על 18 רכבות ביום לכיוון. מבחינת מטענים ציין גרונר, כי הצפי עד לשנת 2040 הוא יבוא של 266 אלף כלי רכב עד 2040, יצוא 5,153 אלף טון כימיקלים ו – 144 אלף מכולות. צפי רכבות המשא יעמוד על 25 רכבות ביום לכיוון. גרונר עדכן, כי שישה משרדי תכנון פעלו במקביל על הפרויקט וכי עם אישור הפרויקט יפורסם מכרז בינלאומי. בעת הזו פועל המשרד להשלים את הערות הוועדה המחוזית כולל סקר שינוע חומרים מסוכנים לקראת דיון להפקדה. התכנית תובא גם לדיון בוועדת היגוי עליונה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אותה וועדה שהיוותה את צוות השרים לענייני אילת.

 

תכנית הרכבת לאילת המתיישבת עם תכנית "השער הדרומי" שמקדמים ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי וסגנו – אלי לנקרי היא חלק מיישום מדיניות הממשלה להשלמת רשת מסילות הברזל הארצית שאושרה בהחלטת ממשלה מס' 4223 מיום 5.2.2012 ואושרה במועצה הארצית לתכנון ובנייה. התכנית תאפשר כאמור, תנועת רכבות מטען ורכבות נוסעים, בקו באר שבע-אילת תוך מתן אפשרות לרכבות הנוסעים לפתח מהירות נסיעה שתאפשר זמן נסיעה של כשעתיים מתל אביב לאילת.

ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי: "הרכבת היא חוליה מרכזית בהגשמת החזון להפוך את אילת למטרופולין משגשג עם 150 אלף תושבים, שיהווה מנוע צמיחה למשק הישראלי כולו". עוד הוסיף: "הנחת מסילת רכבת לאילת היא חלק מהתוכנית האסטרטגית של הנהגת העירייה וממשלת ישראל אשר רואה את תוכנית "השער הדרומי" כתוכנית מכוננת שיישומה יוביל לפריחתה ושגשוגה של העיר אילת".

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד