עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

טייס אילתי במוזיאון אילת עירי

21/11/2017
טייס אילתי במוזיאון אילת עירי (הגדל)

טייס אילתי במוזיאון אילת עירי

לצד מיצגים מיוחדים המתארים את ההיסטוריה של העיר אילת ואת שלבי הקמתה, מאות צילומים, תחנות מידע ממוחשבות ואתר אינטרנט עם מאות אלפי מסמכים ותמונות, הוצב בשבוע שעבר (ד'), במוזיאון "אילת עירי" מיצג נוסף – חרטום ותא הטייס של מטוס פייפר הזהה למטוס בו נפל בעת מילוי תפקידו, הטייס האילתי - רס''ן בנימין כהנא ז''ל. כהנא ז"ל, תושב אילת ומחלוצי התעופה העברית בארץ ישראל, נפל במלחמת "קדש" (30.10.1956) ונקבר באילת. הוא זכה לציון לשבח, שהומר לעיטור העוז ולזכרו הוקם גן בנימין בעיר אילת. בטקס מרגש במעמד ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי ומשפחת כהנא, נחנך דגם המטוס.

מיום הקמת המוזיאון באילת לפני למעלה מעשר שנים, התקיימו פניות של אילת לחיל האוויר לקבלת חלק ממטוס הפייפר כדי להנציח את סיפורו המופלא של רס''ן בנימין כהנא ז''ל, תושב אילת, בעל משפחה שהיה החלל הראשון של צה''ל שנקבר בבית הקברות הצבאי של אילת לאחר שנפל בקרב הירואי מול מטוסי הסילון המצריים במלחמת קדש. בשבוע שעבר לאחר מאמצים רבים של בנו - עודד כהנא, אוצר מוזיאון "אילת עירי" - שמוליק תגר ובעידוד ראש העירייה, התקיים טקס חנוכת המיצג והסיפור שמאחוריו. בטקס ברך הבן עודד את המעשה והקריא ממכתבי האב שנכתבו על ידו בעת שהמשפחה התגוררהבאילת. ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי העלה על נס את גבורתו של כהנא וציין את חשיבות הצבת המיצג במוזיאון למורשתו המפוארת של כהנא ולהעצמת פועלו למען ידע דור העתיד על הגבורה והעוז.

סרן בנימין כהנא ז"ל היה מחלוצי התעופה העברית בארץ ישראל, לוחם אצ"ל ומראשוני הטייסים בחיל האוויר הישראלי, הוא החל את דרכו בעולם התעופה בדאייה ולאחר מכן עבר את אימוני הטיסה מטעם האצ''ל בשדה התעופה לוד, בקורס הטיס הראשון בארץ ישראל. בחודש מרץ 1956 עברו בנימין והדסה כהנא יחד עם שלושת ילדיהם (עודד, רנה ואפרת) להתגורר ברחוב רתמים באילת. בנימין התמנה לתפקיד טייס הקישור של מפקדת מרחב אילת ב''גף אילת'' של טייסת 100. ב"מבצע קדש" בעת הקרבות בסיני, שימש סרן בנימין כהנא ז"ל, טייס קישור ומתפקידו היה לשמור על הקשר עם יחידת הסיור. בעת ביצוע משימתו הבחין ב-2 מטוסי מיג 15 מצריים של האויב, שמשימתם היתה לתקוף את כוחותינו. בנימין עורר בכוונה תחילה את תשומת לבם של טייסי המיג המצרים ונכנס אתם לקרב התחמקות שארך 15 דקות. תוך מהלך הקרב נאלץ מטוס אחד של האויב לחזור והשני פגע בפייפר של סרן בנימין כהנא והפילו. במעשה גבורה זה, הסיט את מטוסי האויב ממטרתם ומנע בעדם לבצע את משימתם העיקרית. בנימין כהנא נקבר כאמור באילת.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לידיעת ציבור הרוחצים
למשך העונה קרובה (עונת החורף) יינתנו שירותי הצלה בחופי הרחצה המוכרזים בין הימים: א - ה בין השעות 16:00- 09:00 בימי שישי וערבי חג 09:00-15:30 וביום שבת 09:00-16:00 רחצה נעימה ובטוחה
חניונים לטווח ארוך
לרשות התיירים והמבקרים בעיר ישנו חניון לטווח ארוך, בכניסה לעיר בסמוך לגן הבוטוני
מוקד 106
רוצים לדווח על מפגע? יש לכם תקלה? צלצלו למוקד 106 או שלחו לנו דואר אלקטרוני: moked@eilat.muni.il
שירותים בקליק
דלג על שירותים בקליק

שירותים בקליק

 
תשלומים
חנייה
רישום תלמידים
תשלומי הורים
שירות ארנונה במייל לאפליקציה העירונית אילת
פנייה למוקד 106
פניות ותלונות הציבור
פייסבוק עיריית אילת
למרכז צעירים אילת

לאתר תאגיד התיירות העירוני
לאתר רשת המתנ"סים אילת
לאתר החברה הכלכלית אילת
לאתר תאגיד המים עין נטפים
 
 לאתר האב אילת 

 
עבור לתוכן העמוד