עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

אילת בדרך לעצמאות אנרגטית

30/04/2018
אילת בדרך לעצמאות אנרגטית (הגדל)

אילת בדרך לעצמאות אנרגטית

לצד שדות סולאריים בערבה ומערכות סולאריות על גגות מבנים ציבוריים ופרטיים פועלת העירייה לעודד גם תושבים להציב מערכת סולארית על גג ביתם הפרטי. כחלק מפעולות עיר חכמה מציגה העירייה תוכנה ייחודית, באמצעותה יכולים תושבי העיר המעוניינים להתקין מערכת סולארית על גג ביתם, לקבל ניתוח מלא של הגג הכולל איתור וחישוב שטח הגג הפרטי, חישוב ההוצאות הצפויות, חישוב תשואה מהגג הסולארי העתידי, הפניה לספקים נבחרים ולמסלולי מימון. בימים אלה תיפתח התכנה להרצה מתוך כוונה להשיק אותה עוד הקיץ. אילת מתחברת לשמש.

 

 

כחלק מעידוד תושבי העיר בעלי בתים פרטיים צמודי קרקע, להקים גג סולארי, הוחלט על פיתוח תוכנה ייחודית עם חברת "סול וויו" - סטארט אפ שקם בקרן "קפיטל נייצ'ר" בחברה לאנרגיה מתחדשת של אילת וחבל אילות במימון משרד האנרגיה, שמטרתה לפשט את הליך הקמת הגג הסולארי. התוכנה מסייעת להסיר חסמים ולהקל על תהליך ההתקנה של גגות סולאריים על גגות פרטיים הן מבחינה טכנית, הן מבחינת הליך הרישוי והן מבחינה כלכלית. התוכנה מנגישה מידע ומציגה נתונים ספציפיים לבעלי הבתים לגבי הגג והפוטנציאל להקמה כולל מידע כלכלי. כאמור, באמצעות התוכנה יכול התושב לקבל נתונים אודות הקמת הגג הסולארי כגון: חישוב החיסכון השנתי המחושב בהתאם לצפי הייצור של המערכת המוצעת. ניתוח זה לוקח בחשבון את גודל המערכת, מפנה של המערכת, מזג האוויר המקומי ותעריפים של חברת החשמל. אומדן עלות הקמת המערכת המחושב לפי העלות שתתקבל בקול קורא שתפרסם העירייה לקבלת הצעות מקבלנים. הקול הקורא יציע לקבלנים מחיר מקסימום ממנו יתבקשו להעניק הנחה. עלות מערכת נטו סך הכל עלות המערכת לאחר עלויות מימון ותמריצים ככל שישנם. שיעור תשואה פנימי , ככל שהאחוז יותר גבוה כך העסקה יותר כדאית, נתון זה מחושב על פי עלות הנטו של המערכת והחיסכון השנתי. המערכת המוצעת על ידי התוכנה הנה בגודל אופטימאלי על מנת לתת שיעור תשואה פנימי כמה שיותר טוב. כל זאת לצד הצעות מימון. בימים אלה פונה העירייה לתושבים על מנת לגייס קבוצה ראשונה של 25 תושבים בעלי גג פרטי המעוניינים להשתלב בהרצת התכנה. לאחריה כאמור תושק התכנה ותהיה פתוחה לכולם.

 

סגן וממלא מקום ראש העירייה - אלי לנקרי , המוביל את תכנית "עיר חכמה" אמר: "המטרה שלנו בתהליך הזה היא לנצל את השמש שלנו על מנת לייצר חשמל נקי ברצותנו להיות עיר ירוקה ובנוסף להביא ככל האפשר לחיסכון כספי בהוצאות החשמל, לתושבים, לעסקים ולעירייה. אנו רוצים להיות העיר הראשונה בישראל ובין הראשונות בעולם שתגיע לעצמאות אנרגטית, שכל צורכי האנרגיה שלה יסופקו מייצור אנרגיה סולארית".

 

 

75% מצריכת החשמל ביום, באילת והסביבה מיוצרים כיום מאנרגיה מתחדשת באמצעות 9 שדות סולאריים המשתרעים על שטח של יותר מ - 1,500 דונם באילת והערבה, מאות גגות סולאריים במוסדות ציבור, בבתים פרטיים ובקרוב שדה סולארי נוסף בשדה התעופה החדש בצפון העיר ובתמנע. המטרה היא להביא את אילת לעצמאות אנרגטית של 100% צריכת חשמל באמצעות השמש על ידי חיסכון באנרגיה מצד אחד וייצור אנרגיה מצד שני. אלה לצד תחבורה חכמה, מערכות ניהול מתקדמות, שכונות חכמות, חיישנים ברחבי העיר לבדיקות קרינה, זיהום אוויר, רעש ועוד, הופכים את אילת לעיר חכמה.

 

 

פרויקט נוסף הנוגע לגגות סולאריים הוא פרויקט שיקום שכונות סביבתי שיחל בימים הקרובים בשכונת יעלים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, קרן קיימת לישראל (קק"ל) ועיריית אילת באמצעות החברה הכלכלית (חכ"א). הפרויקט בעלות 10 מיליון ₪ כולל טיפוח של 4 מתחמי מגורים הכוללים 64 בניינים הממוקמים ברחבי השכונה, שיקום מבנים ושטחים ציבוריים, והתקנת מערכות פוטו-וולטאיות על הגגות למימון התחזוקה למשך 10 שנים.

 

 

העיר אילת שהיתה בין הראשונות להוביל את תחום עיר חכמה בשנת 2012 מיישמת פרויקטים במגוון תחומים, ביניהם כאמור ייצור עצמי של 75% מצריכת החשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת בשעות היום, פיילוט של שכונה חכמה בפרויקט שמוביל האיחוד האירופי, יזמויות של תחבורה חכמה, מערכת ניהול עירונית, פרויקט שכונה ירוקה, תאורה חסכונית, חיישנים ברחבי העיר לבדיקות קרינה, זיהום אוויר ורעש ועוד. לצד פעולות העירייה זוכה העיר אילת גם להכרה בינלאומית עם הצטרפות העיר אילת לאמנה הבינלאומית להפחתת פליטת גזי חממה עליה חתם ראש העירייה בשנת 2015, פרויקט משותף כאמור עם האיחוד האירופי ולאחרונה גם שיתוף פעולה עם החטיבה הדיגיטלית של ג'נרל אלקטריק במענה לאתגרים עירוניים - ניהול אנרגיה בנכסי העירייה השונים ותחבורה חכמה.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד