עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

אילת ממריאה – נפתח שדה התעופה החדש על שם אילן ואסף רמון

21/01/2019
אילת ממריאה – נפתח שדה התעופה החדש על שם אילן ואסף רמון (הגדל)

אילת ממריאה – נפתח שדה התעופה החדש על שם אילן ואסף רמון

בשנת ה – 70 לשחרורה, מתחדשת העיר אילת, שערה הדרומי של מדינת ישראל, בנמל תעופה בינלאומי חדש הממוקם בצפון העיר, לנוף הקסום של הרי אדום. בטקס רב משתתפים, שנערך היום (ב') במעמד ראש ממשלת ישראל – בנימין נתניהו, שר התחבורה – ישראל כץ, מנכ"ל רשות שדות התעופה – יעקב גנות, ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי ומשפחת רמון, נפתח שדה התעופה החדש של אילת על שם אילן ואסף רמון. נמל התעופה האזרחי הראשון שנבנה מאז קום המדינה. לאחר שחתמה העירייה בשבוע שעבר על תעודת גמר לאכלוס שדה התעופה החדש של אילת, יחל השדה החדש לפעול בהדרגה בחודשים הקרובים. "זהו יום חג לעיר אילת ולתושביה. זהו יום חג למדינת ישראל. אמר ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי וציין בדבריו: "אין ספק שמדובר באירוע המשמעותי ביותר בחייה של העיר, שהצלחתו תביא לשיפור משמעותי באיכות החיים אם יתמלאו שני תנאים, האחד הנגשתו של שדה התעופה לעיר והמשך הפעילות של שדה דב שישמש כשדה תעופה מזין לשדה החדש".

 

"ראשית לכל, אני רוצה להודות לכם על החלטתכם לקדם את חזון "השער הדרומי" ולפעול לקידומו" אמר ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי, בטקס פתיחת השדה וציין, כי בניית שדה תעופה בינ"ל שיידע להנחית באילת כל מטוס מכל יעד בעולם היא פעולה משמעותית ביותר ביישום החזון. חזון "השער הדרומי" אמור להביא לבניית צומת דרכים של יבשה, אוויר וים בעיר אילת, אשר ישמש נקודת מעבר בין יבשת אירופה ליבשות אפריקה ואסיה. "אני מאמין שכולנו עוד נזכה איש איש בתפקידו לראות את מימוש החזון מתיישם הלכה למעשה וכוונתי היא לסלילת הרכבת מצומת דימונה בואכה אילת דרך שדה התעופה המדהים הזה. זוהי מחויבות בסיסית של ממשלת ישראל לתושבי אילת ולכלכלת ישראל. ובמקביל המשך סלילת ושדרוג כביש הערבה עם כביש 6 דרום". אמר ראש העירייה. בפנייה לראש הממשלה ושר התחבורה אמר ראש העירייה: "בצד התודה וההערכה על פעילותכם הנחושה לבניית השדה ואתם ראויים להערכה רבה, נותרו שני אתגרים המחייבים את החלטתכם ברצותכם וברצות כולנו לראות את שדה אילת רמון פועל כשדה בינ"ל וכשדה פנים ארצי מצליח ומשגשג. האתגר הראשון הוא הנגשת שדה התעופה לעיר אילת וממנה. אל לנו להסתמך על הציר הנוכחי, הרווי והעמוס מכאן לעיר אילת. מחויב לעשות כל מעשה חכם ויצירתי שיביא להנגשת העיר לשדה ואת השדה לעיר. רכבת/קרונית חשמלית מהירה, כפי שדיבר עליה בעבר שר התחבורה, וכביש סטרילי לתחבורה מכאן עד לטרמינל שייבנה באילת, יסייעו רבות להנגשת השדה. השקעה נוספת של עוד כמה עשרות מיליוני ש"ח בלבד תביא לפתרון המיוחל ותחזיר את ההשקעה בתוך זמן קצר יחסית. האתגר השני הוא החובה שלא לסגור את שדה דב שהוא "התחנה המרכזית" שלנו וצינור החמצן של תושבי העיר לגוש דן. שדה דב ישמש כשדה מזין משמעותי ועיקרי לשדה אילת-רמון. אין ספק וברי לכולה דה עלמה, שסגירתו חלילה תצמצם דרמטית את הטסים לאילת באופן שיפגע בתושבים, בתייריה ובכלכלת אילת וישראל" . מעל הבמה החגיגית, פנה ראש העירייה לראש הממשלה "אני שב ומבקש ממך, עצור את ההחלטה האומללה וחסרת האחריות והחמלה לסגירת שדה דב". את דבריו חתם ראש העירייה בתפילה: "ביחד עמכם, אני נושא תפילה שכל המטוסים ימריאו מכאן לשלום וינחתו בשלום ומייחל ליום בו נארח כאן חברות תעופה מכל מדינות מזרח התיכון. אני בטוח כי עוד נראה את היום הזה מעל לכל ספק מדובר בפרויקט היסטורי של פעם בדור. נמל תעופה בינלאומי, בעל יכולת תשתיתית להנחית את כל סוגי המטוסים ולפיכך לחבר את העיר עם כל נקודה בעולם.

  

מעל לכל ספק מדובר בפרויקט היסטורי של פעם בדור. נמל תעופה בינלאומי, בעל יכולת תשתיתית להנחית את כל סוגי המטוסים ולפיכך לחבר את העיר עם כל נקודה בעולם. בשלב הראשון, יופעלו בשדה "רמון" טיסות הרצה מסחריות, פנים ארציות, ולאחר מכן יחלו לפעול טיסות מסחריות בינלאומיות של חברות תעופה זרות. החל מהחודש הבא תחל כאמור הפעלה מדורגת של שדה התעופה. רשות שדות התעופה (רש"ת) תפרסם בקרוב את לוח הטיסות הפנים ארציות שיופעלו בהדרגה עד למעבר המלא מהטרמינל במרכז העיר אילת לנמל החדש "רמון". לאחר מכן, יפורסם לוח הטיסות הבינלאומיות עד להפעלה מלאה של הנמל.

 

נמל התעופה הבינלאומי "רמון" נבנה על ידי רשות שדות התעופה (רש"ת) בתקציב של 1.8 מיליארד ₪, 18 ק״מ צפונית לאילת. הנמל שנבנה בסטנדרטים גבוהים של שירות ובטיחות, ממוחשב לחלוטין וכולל מערכות טכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. נמל התעופה החדש כולל מערכת בידוק ביטחוני עצמאי לטסים משדות התעופה הפנים ארציים מאילת, שדה דב ונתב"ג. הנמל כולל מגדל פיקוח בגובה של כ-50 מטרים עם מכשור מתקדם וטרמינל מרווח, שייתן מענה בשלב הראשון ליותר משני מיליון נוסעים בשנה, ומתוכנן להרחבת הפעילות ל-4.5 מיליון נוסעים בשנה. הנמל יכלול עמדות חנייה למטוסים רחבי גוף ובינוניים, עמדות חנייה למטוסי טורבו-פרופ, אזורי תפעול, חנויות דיוטי פרי, בריכה ביולוגית בלב המבנה, אליה ניתן להביט מכל אולם, מערך כבישים חדש ומגרשי חנייה לכלי רכב. הנמל החדש שיחליף את נמל התעופה של אילת ישמש כשדה תעופה בינלאומי נוסף של מדינת ישראל, בעיקר לטיסות לאירופה וממנה, טיסות טראנס-אטלנטיות וטיסות פנים ארציות. כמו כן, ישמש הנמל גם כשדה אלטרנטיבי לנתב"ג לשעת חירום, בשל תנאי מזג אוויר ומתיחות ביטחונית, במקום לרנקה ועמאן.

 

התכנון בוצע ע"י משרד "אמיר מן עמי שנער אדריכלים" בשיתוף עם "משה צור אדריכלים", אשר הובילו את תכנון וביצוע שדה התעופה היחיד בישראל, שהוקם ללא כל תשתית במקום, אל עבר הישגים משמעותיים, בראשם עמידה בתקציב, המהווה אף פחות ממחצית התקציב של פרויקטים דומים בעולם, עמידה בלוח הזמנים שנקבע מראש ויצירת שדה תעופה בין-לאומי בעיצוב חדשני.

 

הקמת שדה התעופה מייצרת עבור העיר אילת והאזור הזדמנויות רבות לפיתוח אזורי ותשפיע דרמטית על העיר בהיבטים של כלכלה, תיירות ותעסוקה. טיסות בין-לאומיות שיגיעו לשדה התעופה רמון יהפכו אותו ואת העיר לאבן שואבת לתיירים ולבעל חשיבות עליונה במפת התיירות האזורית והבין-לאומית לישראל והמדינות הסמוכות באזור זה. בנוסף, השער החדש לעולם מהווה הזדמנות פז לפתח מוקדי תעסוקה חדשים שנשענים על הקשר הבינלאומי. מאידך, סגירת שדה התעופה הקיים באילת תביא לשחרור שטח מרכזי בה, שבלם התפתחות עירונית והיווה חיץ בין אזורי העיר. מיד עם מסירת שדה התעופה הקיים לידי עיריית אילת, בתום מספר חודשי הרצה של נמל התעופה החדש, תבוצע פריצת 2 צירי רוחב לקישור תנועתי, האחד מרחוב חטיבת גולני הסמוך למשטרה והשני מרחוב הבורסקאי בצפון אזור התעשייה. בנוסף לקישור התנועתי יחל פיתוח המתחם המרכזי במסגרת פיתוח הקבע, אשר יכלול כ- 1,000 יחידות מגורים וכ- 830 יחידות מלונאיות. האזור הדרומי יאוכלס בשלב הראשון במוקדי תוכן אטרקטיביים זמניים במטרה לגשר על משך הזמן הנדרש לפיתוח מלא. אזור זה יכלול בין היתר מתחם הופעות, מתחם לינה אלטרנטיבי, הסבת מבנה הטרמינל לבית תרבות עירוני משולב במסחר, אטרקציות שונות ומגרשי חניה. "זהו רגע היסטורי ומרגש בחייה של העיר אילת, שפותחת שער לעולם ובמקביל מקבלת הזדמנות לחבר את חלקיה באמצעות פיתוח שטח השדה המתפנה" אמר מהנדס העיר אילת אינג' אסף אריכא.

 

עוד במסגרת הקמת השדה וכחלק מהנגשתו, הורחב כביש הערבה, בקטע שבין יוטבתה לאילת, לארבעה נתיבים, שניים לכל כיוון וכך גם עמדת המחסום והמכס וכן הכניסה הצפונית לעיר אילת. הנסיעה מנמל התעופה החדש לאילת תימשך כ- 20 דקות בלבד ולרשות הבאים יעמדו בשדה החדש כ – 700 מקומות חניה בשלב הראשון, כאשר בעתיד יוספו מקומות חניה בהתאם לדרישה. חניות אלו יעמדו לרשות תושבי העי אילת ללא עלות עד 36 שעות. עוד כחלק מהמענה לתושבי אילת פועלות העירייה ורשות שדות התעופה לפתוח ציר נוח ומהיר משדה התעופה לאילת.  כבר בשלב המיידי מתוכננים לפעול ארבעה קווי אגד חדשים, שניים מהשכונות, אחד מאזור התיירות ואחד מהתחנה המרכזית. ממשרד התחבורה נמסר, כי לרשות הנוסעים מנמל התעופה רמון יעמדו שירותי הסעה ללא תשלום בימי ההפעלה המסחרית המדורגת עד ל- 1 באפריל 2019. לאחר מכן, תושבי אילת יהיו פטורים מחנייה למשך 36 שעות. אגד תפעיל מספר קווי תחבורה ציבורית מאילת לנמל התעופה רמון, בתעריף מוזל במיוחד הזהה לתעריף העירוני של אילת, 4.20 שקלים. קו 31 מהשכונות הצפוניות, קו 32 מהשכונות הדרומיות, יפעלו בשעות הבוקר אל שדה התעופה ובערב חזרה לעיר לטובת תושבי אילת. קו 30 (קו ישיר) מהתחנה המרכזית וקו 50 מטאבה, דרך אזור המלונות, אל שדה התעופה, יפעלו ברוב שעות היום בתדירות של שתי נסיעות לשעה בכל קו. בחלק מהשעות תגדל התדירות בהתאמה ללוח הטיסות של השדה. קו 397 של אגד מאילת לבאר שבע יכנס לשדה התעופה ויאפשר הגעה משדה רמון למרכז הארץ. בחודשים הקרובים יפתח קו חדש מאילת למצפה רמון, הכולל כניסה אל תוך השדה כדי לעודד את פיתוח התיירות בציר זה. נבחנת אפשרות עתידית לפתיחת קו חדש גם למלונות ים המלח.

כאמור יום חג נרשם בעיר אילת. לאחר שזכתה העיר אילת להצטרף למועדון ערי המפרץ היפות בעולם המונה 42 ערים מכל העולם, נבחרה העיר אילת גם על ידי "הניו יורק טיימס" כאחד מ - 52 היעדים המומלצים לנסוע אליהם השנה וממוקמת במקום השישי, כשהיא מקדימה בירות תיירות מובילות בעולם. בדברי ההסבר לבחירה באילת כאחד מהיעדים החמים והבולטים של 2019, מציינים העורכים את ריף הדולפינים המפורסם ואת מספר המלונות הנוצצים, אבל עיקר תשומת הלב מופנית לפתיחת שדה התעופה החדש בתמנע. "כדי להגיע לאילת, נאלצו המבקרים לתפוס טיסת המשך מתל-אביב או לנסוע בדרך המאובקת דרך הנגב העצום. פתיחת נמל התעופה רמון בתחילת השנה תחולל שינוי דרמטי כי הוא יוכל לטפל בארבעה מיליון נוסעים בינלאומיים בשנה", נכתב.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד