עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

די לפלסטיק בים האדום

2/06/2019
די לפלסטיק בים האדום (הגדל)

די לפלסטיק בים האדום

כחלק משמירה על משאבי הטבע הנדירים של אילת, ביניהם מפרץ אילת הקסום, ולצד פעולות הסברה, ניקיון ואכיפה לאורך החופים, יוצאת עיריית אילת בקריאה "די לפלסטיק בים האדום". כפעולה ראשונה בשיתוף פעולה עם מפעילי החופים ובהובלה של היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשיתוף עמותת הברים והמסעדות, תתבצענה פעולות הסברה בעסקים לאורך החופים, למניעת השימוש בקשי פלסטיק. הצעד הבא הינו תיקון לחוק העזר העירוני לאילת (רחצה על שפת הים), במסגרתו ייאסר שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים, לרבות מכירה בפלסטיק בתחומי החופים. בחג השבועות, במסגרת אירועי הביאנלה לאומנות המתקיימת זו השנה השמינית באילת, תיפתח תערוכה ייחודית של אמנים מאילת ומהארץ הקוראים גם הם, בציור, בצילום ובפיסול "די לפלסטיק בים האדום".

"מוצרי פלסטיק חד פעמיים מתפרקים ביבשה ובים לחלקיקים בגדלים שונים ובכך פוגעים בבעלי חיים ימיים ויבשתיים הטועים לזהות את הפלסטיק כמזון או לחילופין מסתבכים בו ומתים כתוצאה מחנק או מפגיעה פנימית. בנוסף, מוצרי פלסטיק חד פעמיים מהווים מפגע חזותי לאורך החופים, בציפה על פני הים, ובשקיעה על קרקעיתו" מסביר אסף       אדמון – מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעירייה. זו הסיבה שבעידודו של ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, פועלת העירייה  לקדם כאמור, תיקון לחוק לפיו ייאסר שימוש בפלסטיק בחופים זאת לצד פעולות ניקיון של העירייה בחופים וצלילות ניקיון בשיתוף תנועות הנוער הייחודיות לאילת "שומרי המפרץ" ו"אילטבע" וצוללים מתנדבים ולצד פעולות הסברה ואכיפה.

התערוכה "די לפלסטיק בים האדום" שתוצג בגלריה העירונית אילת, כוללת יצירות של למעלה מ-40 אמנים מקצועיים מכל רחבי הארץ, בהם קבוצה נבחרת של אמנים מהעיר אילת. האמן הישראלי צביקה ליבנת - צלם תת ימי הלוחם כל חייו לניקיון הים והאמנית הבובנאית האמריקאית מקנזס - התר ניסבט לווינשטיין,  יזמו את הפרויקט, במטרה ליצור פלטפורמה חינוכית תרבותית, שתמחיש את הצורך הדחוף בדאגה לניקיונו של הים, מפני פסולת של פלסטיק ובמיוחד השימוש הגואה בשקיות ניילון. הפרויקט נתמך על ידי השגרירות האמריקאית בישראל, בחסות עיריית אילת, בעידוד ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי, ובשיתוף גורמי איכות הסביבה והתיירות בעיר. אל צביקה ליבנת והתר ניסבט לווינשטיין, חברו האוצר הישראלי הבינלאומי - דורון פולק מ"מוזיאון האמנים הבינלאומי" ואוצרת הגלריה העירונית באילת - האמנית שרית נחשון. קבוצה זו אספה מגוון של יוצרים מכל מדיות האמנות, בהן כלולים הציור, הצילום, הפיסול, הבובות, ההדפס והתחריט וכן עבודות בווידיאו ובמיצג.

"בתערוכה קשת נרחבת של יצירות העוסקות בים האדום בכלל ובצורך על שמירתו מפני שקיות הניילון בפרט" מציינים פולק ונחשון – אוצרי התערוכה ומספרים, כי יצירות האמנים הנודעים מנשה קדישמן, יגאל תומרקין, ישראל רבינוביץ' ואיתמר בגליקטר (המושפע מעבודתו של מרסל ינקו),  עוסקים בים הנקי ובנוף הימי הקלאסי הטהור והאידיאלי. חלק נכבד מן האמנים עוסק במאפייניו החזותיים הריאליסטיים והייחודיים של הים האדום, בהם עבודותיהם של הצלמים האמנים צביקה ליבנת, בועז סמוראי, נועם קורטלר, מורי חן ושמוליק תגר, כולם פעלו וצילמו את הים באילת ותיעדו אותו באופן יוצא דופן. אינטרפרטציה מקבילה, מציגים ציירים אילתיים כמו שרית נחשון, סילבי פרי יובל ואהרון בן אשר,  כל אחד מהם מצייר את הים בשפתו הייחודית. חלק נכבד מאמני התערוכה התייחסו ספציפית לפסולת מפלסטיק המאיימת על בעלי החיים בים. יצירתה של ליזה מורשקובסקי,  פסל האדם של האמנית דפנה מרגולין שגופו כולל אריזות ישנות, עבודתו של הנס פלדה המתייחסת לאיש מן הפסלטיק, פסלו של רפי קרסו – פח האשפה האנושי העשוי מפלסטיק, יצירתה של טליה ימיני המתייחסת לספוג השחור מן הים ויצירותיהן של אופירה אבישר, ברכה גיא ושל נחמה גולן העוסקות בחלקן של שקיות הניילון עצמן בסכנה האקולוגית. עינת שטקלר – אמנית סביבתית מאילת מתייחסת לזיהום מי הים בפלסטיק ויוצרת מיצבים מצולמים בנושא, אבי אלה פסל אילתי המציג פסל מטאפורי מבורנזה העוסק בכוס מים עם שקית ניילון שמימיה נשפכים החוצה. גישה הומוריסטית ביקורתית מסוימת, ניתן למצוא בעבודותיהן של קרן שפילשר ועליזה אולמרט, היוצרות בדרך כלל בשימוש בחומרים ממוחזרים. ממולן ראשל לברטובסקי המציירת את חוף הים בצורה סוריאליסטית, עבודת הפוטוקולאז' של האמנית נורמה דרימר וכמוה האמנית אוולין אקטה, שיצרה עבודות סביבתיות משאריות של חומרי פלסטיק על החוף עצמו. האמן הסביבתי הבינלאומי דורון גזית מציג תצלומי מיצבים שיצר על חוף הים באמצעות בלונים עצומים שיצרו הד נרחב בציבור.

"התערוכה "פלסטיק לא בים האדום" מביאה עוצמה ויזואלית מרתקת ומחאתית של אמנים, היוצרים כל אחד בשפתו האישית, מפגן של צורך אמיתי במלחמה על ניקיונו של הים. התערוכה הינה חלק ממאמץ רב ומתמשך לאורך שנים של צביקה ליבנת הפועל באילת אך גם ברחבי העולם לשמור על ניקיון החופים והים ושל התר ניזבט לוינשטיין המשתמשת בבובותיה המעוצבות להעביר רעיונות ומסרים מורכבים בדרך התיאטרון לשמירת מערכת המים העולמית" מסכמים אוצרי התערוכה.

במקביל לפתיחת התערוכה יושק קמפיין עירוני נרחב, שמטרתו להגביר את מודעות התושבים והנופשים הפוקדים את חופי אילת לנזק הרב הנגרם לשוניות האלמוגים, לדגים ולבעלי החיים הימיים כתוצאה מהגעת פלסטיק ומוצריו לים, והוא יופץ על גבי פלטפורמות של מדיות חברתיות, שלטי חוצות, מכוונים וערוצי תקשורת נוספים ברחבי העיר.

הקמפיין הינו פרי שיתוף פעולה בין היחידה הסביבתית של עיריית אילת עם רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה, עמותת הסביבה וגורמים התנדבותיים הפועלים לשמירה על ניקיון הים: we sea, מועדוני צלילה, ריף הדולפינים, המצפה התת ימי ועוד.

פתיחת התערוכה והשקת הקמפיין העירוני שחלים ביום האוקיינוסים הבינלאומי, מהווים את יריית הפתיחה לתכנית כוללת, שתחל לפעול באילת בחודש אוקטובר 2019, בתמיכה של הנשיונל ג'אוגרפיק העולמי, אשר העביר תמיכה כספית בסך 62,000 $ ואשר מטרתו כאמור למנוע ככל שניתן את הגעת הפלסטיק ומוצריו לים זאת לצד פעולת החקיקה והמשך פעולות ההסברה, הניקיון והאכיפה.

מצורף צילום של הצלם נועם קוטלר אשר יוצג בתערוכה.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד