עיריית אילת - עמוד הבית

בר עליון
דלג על בר עליון

מקדמים את החקלאות הימית באילת

6/08/2019
מקדמים את החקלאות הימית באילת (הגדל)

מקדמים את החקלאות הימית באילת

ראש הממשלה - בנימין נתניהו ושר החקלאות - אורי אריאל ביקרו אתמול (ב') במרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) באילת. את הביקור ליוו ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי ומנהלת מלח"י אילת – ד"ר חנה רוזנפלד.

 

הביקור התקיים בהמשך לישיבת הממשלה שהתקיימה השבוע (א') באילת, במסגרתה אושרה התוכנית לביסוס מעמדה של אילת כמרכז מחקרי-יישומי בינלאומי בתחומי המזון מן הים, החקלאות הימית והביוטכנולוגיה הימית, הכוללת: הקמת פארק לתעשיות מזון מן הים, חקלאות ימית וביוטכנולוגיה ימית באזור ה"משתלות" ו"עין עברונה". הקמת קהילת חדשנות וידע בתחום הביולוגיה והחקלאות הימית שתפעל מהעיר אילת ומחבל אילות, ומשיכת משקיעים זרים לעיר אילת בדגש על תחומי הביולוגיה והחקלאות הימית. הקמת צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ שיפעל לגיבוש תכנית להעצמת המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) לקידום פרויקט ייצוא דגיגים וביות דגי הטונה.

 

ראש הממשלה נתניהו: "זה מזון העתיד. הטכנולוגיה היא פנטסטית. החלטנו להשקיע כאן כמה עשרות מיליוני שקלים, קודם כל כדי להזניק את המחקר, וגם בהמשך, יחד עם השר אורי, לחבר עוד חברות כלכליות עולמיות. הרבה מדינות רוצות את זה. תחשבו על זה כ-8200 שאנחנו רוצים להרחיב ולהצמיד לו סטארטאפים".

 

ממשרד החקלאות נמסר, כי תקצוב מלח''י (מכון לחקלאות ימית), העוסק בפיתוח טכנולוגיות לגידול דגי ים ויצורים ימיים אחרים, בעל ערך כלכלי. מחקרי מלח"י יוצרים תשתית לפיתוח של חקלאות ימית בישראל כענף חקלאי חדשני המנצל מי-ים ומים מליחים ולהקמתן של תעשיות ביוטכנולוגיות נלוות, בהן חוקרים זנים ועמידות במחלות. בישיבת הממשלה הוחלט כאמור, כי מלח''י תתוקצב ב-24 מיליון ₪ בתשתיות, לצורך קידום מחקר בפרויקט הדגיגים (ביניהם דגי טונה), אשר יביא להגדלת הענף והמסחר. בנוסף, יוקם צוות של מנכ"לי המשרדים שיבחנו את העברת מלח''י לחברה ממשלתית עצמאית (עסקית). הקמת פארק חקלאות ימית תעשייתית, השקעה באתר "המשתלות" ו"עין עברונה", כאזור המיועד לפיתוח הקרקע וגידול מוצרים מן הים (וזאת בהמשך להחלטת ממשלה משנת 2012). בין השאר, יוקמו מפעלי תעשייה לטיפול בדגים, מפעלי אצות, בריכות לגידול דגים וחלבון מן הים. הפרויקט הינו בשיתוף פעולה של משרדי החקלאות והכלכלה בו יושקעו בשנים 2019-2023 כ-29 מיליון ₪, כל זאת על מנת לאפשר ליזמים ליצור חקלאות ימית ולפתח את הקרקע בשימוש במי- ים. שר החקלאות ופיתוח הכפר - אורי אריאל אמר: "הקופוקסון הבא של ישראל נמצא ביצור חלבון מן הים באזור אילת. לעיר אילת יש פוטנציאל אדיר לצד משאבי טבע מיוחדים, אשר יכולים להביא לשגשוג הכלכלה הישראלית וזאת בעזרת  החקלאים הנפלאים שלנו שמצמחים ומיישבים את דרום הנגב. אנו בישיבת הממשלה העלנו תכניות חשובות אשר יסייעו לפיתוח העיר אילת ולשגשוגה. משרד החקלאות פועל בכל המישורים על מנת להוציא תכניות אלו לפועל ובהקדם".

 

אזור אילת וחבל אילות הינו השטח הפריפריאלי ביותר במדינת ישראל. ככזה, פועלת כבר מספר שנים עיריית אילת בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית חבל אילות ומשרד החקלאות להפוך את האזור למרכזי ומשמעותי ברמה הבינלאומית, בתחומי החקלאות הביולוגיה והביוטכנולוגיה של ים ומים וזאת על מנת ליצור פעילות כלכלית בתחומים אלו, שתאפשר תוספת משמעותית, מגוונת, ואתגרית בתחום התעסוקה. מהלך זה ישלים את תחום האנרגיה המתחדשת ויהפוך את אילת – אילות לאזור ייחודי ואטרקטיבי לאנשים, לאתגרים, לכלכלה, למיתוג ולתעסוקה.

 

 

מהלך אסטרטגי זה מתאפשר הודות ליתרונות מהותיים ביניהם: משאבי טבע אדירים השמש, ים סוף ושטחי קרקע גדולים. נכסים אלו מצטרפים להון אנושי, מקצועי ואיכותי שהתפתח עם השנים, מכוני מחקר ואקדמיה מהתחום הפועלים בעיר: המכון הבין- אוניברסיטאי לביולוגיה ימית, המכון לחקר הימים והאגמים וקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון כמו גם גורמים עסקיים שכבר פועלים באזור ויכולים להוות עוגן להמשך, כמו חברת ערדג, אלגאטכנולוג'יס בקבוץ קטורה, חברת NBT היפנית, פ.ג.פ ועוד. הכרת הממשלה על ידי אישור התכנית הלאומית לקידום אילת תסייע ללא ספק לקדם את החזון. במסגרת זו, התקבלה החלטת ממשלה (מספר (4848 ב 1.7.2012 לפיה משרד הכלכלה והתעשייה, משרד החקלאות, ומשרד האוצר יפעלו לקדם את תחום הביולוגיה והחקלאות הימית. החלטה זו תיושם כאמור כחלק מהתכנית הלאומית לקידום אילת.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

עצור
לא תתקיים קבלת קהל בכל משרדי העירייה
תושבים יקרים, לא תתקיים קבלת קהל החל מהיום ועד להודה חדשה, את השירותים ניתן לקבל כאן באתר העירייה
15/03/2020
עבור לתוכן העמוד