המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת

המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, הוא מכון מחקר והוראה בתחום מדעי הים בו שותפות כל האוניברסיטאות בישראל. המכון הוקם בשנת 1985, על בסיס המעבדה לביולוגיה ימית ע"ש שטייניץ שנוסדה ע"י האוניברסיטה העברית בשנת 1968.

פעילויות המחקר וההוראה של המכון מתפרשות על פני כלל הספקטרום של מדעי הים וכוללות אקולוגיה, אוקיאנוגרפיה כימית, פיזיקאלית וביולוגית, איכטיולוגיה, ביולוגיה של בעלי וחסרי חוליות, נוירוביולוגיה, ביולוגיה מולקולארית, טוקסיקולוגיה ועוד. פעילות המחקר מבוצעת על ידי מספר מדענים תושבים, אליהם צמודים כשלושים תלמידי מחקר, בתר-דוקטורים וטכנאים. פעילות נוספת מבוצעת ע"י כשבעים מדענים אורחים, המשתמשים לצורך ביצוע המחקרים שלהם במתקנים ובציוד של המכון.

         

המכון מציע קורסים אקדמיים במדעי הים לסטודנטים מכל רחבי הארץ, תלמידים לתארים בוגר (החל משנה שלישית), מוסמך ודוקטורט. הקורסים נערכים ברציפות במשך שבוע עד שבועיים כשהלימודים מתמשכים על פני כל היום ולעיתים קרובות גם אל תוך הערב והלילה. לרשות התלמידים עומדות מעבדות עם מכשור מגוון, מרכז צלילה, סירות וספינת מחקר.

רשימת הקורסים המוצעים נחלקת לשני סוגי קורסים: קורסים בין-אוניברסיטאיים, הניתנים ע"י המכון והם פתוחים, על בסיס תחרותי, לכלל תלמידי האוניברסיטאות בישראל, וקורסים אוניברסיטאיים, הניתנים ע"י אוניברסיטה ספציפית והם פתוחים רק לתלמידיו של אותו מוסד. במכון לומדים כ-500 סטודנטים מידי שנה.

במכון פועלת התוכנית הלאומית לניטור מפרץ אילת, במימון המשרד לאיכות הסביבה. התוכנית החלה בשנת 2002 ופועלת במטרה ליצור תשתית ידע עובדתי ארוך טווח על מצב המערכת האקולוגית הימית במפרץ אילת. תשתית זו משמשת בסיס מדעי קבוע לגיבוש מדיניות בתחום איכות הסביבה ושמירתה, על רקע הפעילות והפיתוח של אזור החוף ותחום המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל במפרץ אילת.

 

כתובת: חוף אלמוג (ליד המצפה התת ימי) | טלפון 08-6360111  | אתר המכון IUI-eilat.ac.il.

 

עבור לתוכן העמוד