טבע סביבתי

מטפחים את שמורת הטבע העירוני

העיר אילת התברכה בערכי טבע נפלאים. מצד אחד הרי אילת, שמורות טבע ופינות חמד טבעיות העוטפות את העיר. מצד שני, מפרץ אילת, שמורת טבע תת ימית ייחודית מדהימה ביופייה. ובניהם שמורות טבע עירוניות רבות.שמורות טבע אלו הן בעלות ערכים סביבתיים, בוטניים וזיאולוגיים, נופיים והיסטוריים רבים וכל שנותר לנו לעשות הוא להמשיך “... לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ”. )בראשית ב’ ט”ו(. המושג טבע עירוני הנו מושג חדש בתכנון ערים שבבסיסו עומד העיקרון כי, אתרי טבע הנמצאים בסביבה העירונית מאפשרים מחד גיסא שמירה על אופיו המקורי והייחודי של הטבע המקומי ומאידך גיסא מספקים משאב זמין ואיכותי, זול לתחזוקה המאפשר מפגש עם עולם תכנים רחב לרווחת כלל הציבור על כלל האוכלוסייה מצעירים, משפחות, חובבי ספורט ועוד באמצעותו ניתן לספק תוכן לפעילות פנאי חינוכית, לטובת כל אוכלוסיית העיר אילת.

לטבע יתרונות רבים הידועים מאז ומעולם. עוד בהיסטוריה העתיקה נחשב הטבע כמקור לחוכמה באמצעותו למדנו להתבונן, לחקור ולחקות תהליכים כבסיס ללמידה והתפתחות. בשנים האחרונות, הולכת ומתחזקת התפיסה כי, החיבור לטבע מאפשר לנו ללמוד גם על מצב החברה והאנושות כולה. מהתבוננות במצבו, באופן שימורו והתפתחותו ניתן ליצור זיקה ישירה בין מצבו לבין אושרנו ובריאותנו.

כדי שנוכל להיות בריאים ומאושרים יותר מוטלת עלינו האחריות לפעול לקיום נאות של שמורות הטבע העירונית הקיימות באוזר אילת תוך שאנו מאפשרים להם להיות טבעיות ככל האפשר כך שיכילו מגוון צמחים שימשוך מגוון ביולוגי של בעלי חיים, יאפשרו אזורי טיול והרגעות ופעילות ספורט חוויתית כמסלולי אופניים ועוד. קיומן של אתרי הטבע העירוניים מחייב כל אחד מאיתנו ללקיחת אחריות ולמעורבות קהילתית כדי לשמור ולשמר את המתנה שקיבלנו כתושבי העיר אילת.

החשיבות לנושא הובנה גם בקרב מקבלי ההחלטות בעיר אילת. להלן כמה מן ההחלטות שהתקיימות לאחרונה:

הוחלט כי מסיב אילת העוטף את אילת, בחלקו הדרום מערבי ועד הצפוןמערבי, יהפוך להיות רובו ככולו כשמורת טבע בתמיכת ראש העיר. כל אזור חוף שמורת האלמוגים הוכרז כשמורה טבע ימית הנמצאת בטיפולה והשגחתה של רשות הטבע והגנים.

במסגרת תמ”א 13 לשמירה על החופים המוכרזים פועלת עיריית אילת באמצעות היחידה האזורית לאיכות הסביבה לקידום כל מטרות העל ומטרות המשנה של תמ”א 13 על פיהם יתוכנן המרחב בהלימה לצורכי הפיתוח הקיימים והחזויים באזור תוך טיפוח ושמירת ערכי הטבע והנוף הייחודיים לעיר אילת ולסביבתה.

הופקדה תוכנית להקמת שונית מלאכותית באילת שתהווה אטרקציה תיירותית להורדת עומס הצוללנים משמורות הטבע. תוכניות השוניות המלאכותיות יוצבו באזור תעלת הקינט ומערבה עד לעומק של 20 . מיזם זה משותף לרשות הטבע והגנים ולעירית אילת.

פרט לאלו ניתן למצוא בעיר אילת מספר שמורות טבע עירוניות בהם:

שמורת הטבע העירונית בוואדי שחמון שמורה הטומנת בחלקה היסטוריה ארוכת שנים כששימשה בעברה מסלול מעבר לעולי הרגל. ההיסטוריה מסתתרת באבנים ובשרידים הארכיאולוגיים הקיימים שם גם  כיום. בתקופות יפות יותר ידע וואדי שחמון מגוון רב של צמחים ובעלי חיים, שהיו חלק ממנו לאורך שנים רבות ושימשו את הקהילה שצעדה לאורכו. כיום יוכל המטייל לצפות שם בחלוקים צבעוניים, קירות סחף טבעים ומרשימים לצד צמחייה מדברית אופיינית, וים כחול המלווה את המבט כל העת. בוואדי ניתן לצפות במגוון צמחיה מדברית ובעלי חיים המסתתרים במחילות הקטנות. חפשו אותם בין הקירות. במסגרת טיפוח האתר הובילה המחלקה לחינוך סביבתי בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב – קמפוס טבע וחוקרים מקומיים את כתיבת חוברת העשרה ללימוד בוואדי שחמון הפועלת ברצף זו השנה השניה ב 12- כיתות מידי שנה.

פארק הולנד אתר נוסף הנמצא בתחומי העיר אילת וטומן בחובו סודות ונפלאות. פארק בעל מגוון  עצים מדבריים המשתרעים על שטח של 350 דונם. למרות שהאירוניים בינינו מרימים גבה לשמוע  המילה “יער” תופתעו לגלות שהמקום הוא אתר עוצר נשימה ביופיו ובפשטותו. ניתן לסייר במקום במסלול הליכה קליל ונעים ולצפות בחגיגה רבגונית של סלעים, צמחים ועצים נדירים, פריחה אביבית ומעוף פרפרים. השטח עתיר בעצים ושיחים מדבריים שחלקם ניטעו אך מרביתם צמחו והתפתחו באופן טבעי לחלוטין. הפארק מהווה שמורה עבור מינים רבים של צמחים, ציפורים ובעלי חיים מדבריים שהפכו נדירים באתרים אחרים )משקפת מומלצת!( חפשו את המחילות, נשלים, נוצות ושאר מיני טובין.

“ארץ החרדונים” איך אפשר להציג את הטבע העירוני של אילת מבלי להכיר את “ארץ החרדונים” – שמורה חדשה וייחודית שנפתחה בכניסה לעיר אילת. בעשורים האחרונים, עם האצת הפיתוח באזור אילת, התנקזו לשטח מצומצם )מזרחית לצומת קיבוץ אילות( עשרות לטאות גדולות מסוג חרדון-צב מצוי. באתר זה מצויה האוכלוסייה הצפופה ביותר בישראל של לטאה נדירה זו שאורכה מגיע ל 80- ס”מ, ואותה ניתן לראות תוך מספר דקות נסיעה ביום שטוף שמש כל שנדרש הוא משקפת )לא חובה( ומעט סבלנות. המיוחד בארץ החרדונים הוא שבניגוד לשאר השטח סביב, שרדה באתר אוכלוסייה של עצי שיטה ושיחים מדבריים שונים, ואלו מכלכלים ומקיימים את חרדוני-הצב הצמחוניים. לטאות עצומות אלו חופרות מחילות עמוקות המגיעות לעומק של שני מטרים ולעתים לאורך עשרה מטרים בקרקע המדברית הקשה. את מרבית היום הם מבלים בהתחרדנות בשמש סמוך לפתח המחילה, אך די בקלות ניתן לצפות בהם משוטטים בשטח תוך חיפוש אחר מזון, הגנה על טריטוריה או חיפוש אחר בת-זוג. החרדונים התרגלו לנוכחות בני-אדם בתוך כלי רכב, וכל עוד נותרים בתוך הרכב, החרדונים ימשיכו בפעילותם במרחק של מטר שניים מן הצופה. ארץ החרדונים הוא אתר קטן אך מעניין במיוחד, ומלבד חרדוני-צב ניתן לצפות גם בלטאות מסוג חרדון סיני ואחרות, לצד מינים שונים של ציפורים. הכניסה המומלצת ביותר לארץ החרדונים היא דרך מתקן ההתפלה )הסבח’ה(, המצוי מצפון לשטח, ומשם נוסעים ברכב לכיוון דרום תוך נסיעה איטית וסריקה אחר החרדונים. זה היה תקציר של אתרי הטבע העירוניים המצוינים להם זכינו באילת. מטפחים את שמורות הטבע העירוני

עבור לתוכן העמוד